Zapisy na IV edycję Olimpiady Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej

Zapraszamy razem z Filmoteką Narodową – Instytutem Audiowizualnym uczniów szkół ponadpodstawowych do wzięcia udziału w Olimpiadzie Wiedzy o Filmie i Komunikacji Społecznej. Do wygrania roczne stypendium na Warszawskiej Szkole Filmowej, indeksy na uczelnie w całej Polsce oraz akredytacje na festiwale filmowe. Rejestracja na edycję 2019/2020 potrwa do 21 października 2019 r.

Oleg Sencow wolny!

Z ogromną ulgą i radością przyjęliśmy wiadomość, że ukraiński reżyser, producent i pro-ukraiński działacz Oleg Sencow więziony od 2014 roku przyleciał do Kijowa razem z innymi obywatelami Ukrainy objętymi wymianą więźniów pomiędzy Ukrainą i Rosją!

Akademia filmu awangardowego I – nowe zajęcia dla studentów UW i ASP

W semestrze zimowym 2019/2020 odbędzie się nowy fakultet dla studentów Uniwersytetu Warszawskiego i Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie przygotowany przez Fundację Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W programie Akademii filmu awangardowego I ponad 40 filmów awangardowych i filmów dokumentalnych nawiązujących do tradycji awangardy oraz wykłady specjalistów.

„Cała przyjemność po stronie kobiet” i „Daleka podróż za jeden uśmiech”, czyli pokazy niemieckich filmów w lipcu

Już jutro, w środę 24 lipca na Placu Defilad w Warszawie odbędzie się pokaz filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet". A w kinie Luna w niedzielę 28 lipca będzie można obejrzeć film „Daleka podróż za jeden uśmiech”. Projekcje odbędą się w ramach projektu Kino jako laboratorium, prezentującego najnowsze filmy dokumentalne z Niemiec i ich odważnych, otwartych na świat bohaterów.

Ponad 92 000 osób uczestniczyło w 16. edycji festiwalu! [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Ponad 92000 widzów w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie wybrało się na seanse kina dokumentalnego i wydarzenia towarzyszące Festiwalu. Dziękujemy! Jednocześnie zapraszamy na kolejną edycję największego święta filmu dokumentalnego w Polsce. 17. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dn. 8-22 maja 2020 roku!

Rekordowe zainteresowanie polskimi filmami na 16. Millennium Docs Against Gravity

Ponad 50 proc. wzrost oglądalności na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity przełożył się na nadzwyczajne zainteresowanie widzów filmami polskich twórców. Na tegorocznym festiwalu objawiła się „nowa fala polskiego dokumentu”. MDAG umocnił swoją pozycję jako festiwal pierwszego wyboru dla rodzimych dokumentalistów.

Znamy zwycięzców Nagrody Prezydenta Miasta Gdyni i Czytelników "Co Jest Grane 24"!

Poznaliśmy laureatów gdyńskiej edycji 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity! Jury przyznało Nagrodę Prezydenta Miasta Gdyni w wysokości 15 000 zł filmowi „Kraina miodu” („Honeyland”) Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej. Przyznano także Nagrodę Czytelników "Co Jest Grane 24" filmowi "Cała przyjemność po stronie kobiet" („#Female Pleasure”).

Bydgoszcz ART.DOC Award została przyznana filmowi „Kraina miodu” Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej

Jury Konkursu Głównego 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Bydgoszczy w składzie: adw. Justyna Mazur, Emilia Walczak i Mateusz Buława, po zapoznaniu się z 13 filmami konkursowymi, nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o równowartości 1500 euro, postanowiło przyznać… Tamarze Kotewskiej i Ljubomirowi Stefanowowi za film „Kraina miodu” („Honeyland”)! Film wcześniej otrzymał Grand Prix Śląska – Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego i nagrodę główną festiwalu –Nagrodę Banku Millennium.

Grand Prix Śląska dla „Krainy miodu”!

Poznaliśmy laureatów katowickiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity! Jury przyznało nagrodę Marszałka Województwa Śląskiego w wysokości 3 000 euro filmowi „Kraina miodu” Ljubomira Stefanova i Tamary Kotevskiej. Film wcześniej otrzymał nagrodę główną festiwalu – Nagrodę Banku Millennium.

Znamy pierwszych zwycięzców 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity!

16 maja w warszawskim Teatrze Studio odbyła się uroczysta gala wręczenia nagród 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Nagroda Grand Prix została przyznana macedońskiej „Krainie miodu”, reż. Lubomir Stefanow, Tamara Kotewska . Festiwal potrwa do 19 maja. W Warszawie, Wrocławiu, Katowicach, Bydgoszczy i Lublinie przed widzami weekend emocjonujących filmów i wydarzeń. W Gdyni impreza potrwa do 24 maja.

Spotkania z Siergiejem Łoźnicą. Premiera i spotkanie z twórczyniami filmu "Jej najważniejszy mecz"/ Debaty m.in.: Czy będziemy mieszkać w slumsach? i o miłości w czasach Tindera. Wydarzenia wtorku i środy 16. MDAG!

We wtorek z publicznością po pokazie swojego filmu „Proces” („The Trial”) spotka się reżyser Siergiej Łoźnica, który rozpocznie się o godz. 20. W programie także debata po projekcji filmu o godz. 20 „Pod ścianą” („Push”) w reż. Fredrika Gerttena - filmu wyjaśniającego, jakie mechanizmy stoją za dramatyczną zapaścią w mieszkalnictwie. We wtorek z widzami spotkają się także Benedetta Barzini i Beniamino Barrese - legendarna włoska modelka, której twarz w 1965 roku zdobiła pierwszą okładkę włoskiego „Vogue'a” i jej syn, reżyser filmu „Zniknięcie mojej matki” („The Disapperance Of My Mother”) Beniamino Barrese. Początek projekcji o godz. 20.15. Nie przegapcie tych wydarzeń!

Premiera filmu „I młodzi pozostaną” laureata Oscarów® Petera Jacksona, Roberto Minervini i Letizia Battaglia – wśród bohaterów początku tygodnia 16. Millennium Docs Against Gravity!

Już w poniedziałek 13 maja o godz. 20 w Muzeum POLIN odbędzie się polska premiera najnowszego filmu Petera Jacksona "I młodzi pozostaną" ("They Shall Not Grow Old"). Twórca trylogii „Władca Pierścieni” i „Hobbita” w swoim pierwszym filmie dokumentalnym zgłębia mroczną historię pierwszej wojny światowej. To stworzony z oryginalnych odrestaurowanych materiałów ze zbiorów londyńskiego Imperial War Museum, z wykorzystaniem przetworzonego dźwięku z archiwum BBC oraz wywiadów z żołnierzami niezwykły obraz, ożywiający rzeczywistość wojny na linii frontu za pomocą nowoczesnych technik produkcji, wyostrzenia i barwienia archiwalnej taśmy filmowej. W programie także m.in. spotkanie z mistrzem Roberto Minervinim i spotkanie w ramach cyklu Wszyscy Jesteśmy Fotografami: Fakty i mity, czyli o znaczeniu fotografii politycznej. Zaplanujcie początek tygodnia z 16. Festiwalem Filmowym Millennium Docs Against Gravity!

Trzeci dzień festiwalu już za nami!

Sobotni program był niezwykle bogaty w spotkania z twórcami filmowymi, takimi jak François-Xavier Drouet, Gerard Mannix Flynn, Ewa Podgórska czy Tomer Heymann. Za nami również dyskusja o tym, jak rozkręcić kooperatywę spożywczą, prezentacja traktorów z warszawskiej Fabryki Ursus, rozmowa o sekretach taniego podróżowania, debata o skrajnych ugrupowaniach oraz spotkanie z Letizią Battaglią, bohaterką filmu „Ustrzelić mafię”,  i fotografem Roberto Timpierim. Wieczór z kolei upłynął koncertowo - po uroczystej premierze „Symfonii fabryki Ursus” zagrali Dominik Strycharski i pianistka Barbara Drążkowska. Dziś czas na kolejne wydarzenia - do zobaczenia w kinie i nie tylko! (fot. Ludwik Lis, Bartosz Mrozowski).

Jak walczyć z bezkarnością? Czy kobiety robią inne filmy niż mężczyźni?, czyli gorące filmy i debaty 16. Millennium Docs Against Gravity!

W niedzielę na festiwalu m.in. pokaz filmu „Proces Ratko Mladicia” i dyskusja; projekcja „To zmienia wszystko” i debata: Czy kobiety robią inne filmy niż mężczyźni? oraz spotkanie z Benadettą Barzini, bohaterką filmu „Zniknięcie mojej matki”. A w poniedziałek dyskusja o znaczeniu fotografii politycznej w kontekście twórczości Letizii Battaglii oraz wykład mistrzowski Roberto Minerviniego. Tych filmów i wydarzeń nie możesz przegapić!

Ciało, polityka, awangarda, archiwa. Nowa sekcja: Eksperyment na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity

Sekcja Eksperyment przybliża klasyczne i nowsze realizacje kina awangardowego, których tematem jest cielesność, seksualność oraz ich uwikłania społeczne, kulturowe i ekonomiczne. W sekcji głos oddany jest przede wszystkim reżyserkom, których obecność w świecie sztuki, także awangardowej, była przez dziesiątki lat utrudniana. Część prac prezentowanych w sekcji jak filmy Mai Deren, Natalii LL czy Ewy Partum to pionierskie realizacje, które odegrały niezwykle ważną rolę na drodze emancypacji kobiet i walki o równość umożliwiającą ekspresję twórczą doświadczenia bycia kobietą.

Piątkowe wydarzenia już za nami - zapraszamy do galerii

Drugi dzień festiwalu zaskoczył nas niebywałą frekwencją! Za nami spotkanie poświęcone twórczości Eleny Ferrante, debata "Jak żyć z robotami?", premiera filmu "Jazda obowiązkowa", spotkanie z reżyserem Tomerem Heymannem, pokaz filmu "My Generation" z audiodeskrypcją oraz Britpop Brexit Party: silent disco, czyli imprezowe otwarcie 16. Millennium Docs Against Gravity. Zobaczcie zdjęcia (fot. Anna Czarnota, Ludwik Lis).

Długo oczekiwane premiery polskich filmów, liczne debaty i spotkania m.in. z Letizią Battaglią i Roberto Timperim. Bądźcie z nami w pierwszy weekend 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

W sobotę dzięki filmowi „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik słynny zakład przemysłowy ożyje na nowo! Po pokazie filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” („Far. The Story of a Journey around the World”) porozmawiamy o tanim podróżowaniu. A punktem wyjścia do dyskusji o przyczynach radykalizacji będzie film „Pułapki radykalizmu” („Exit”) w reż. Karen Winther. W programie także m.in. społecznościowe śniadanie i spotkanie z wybitną fotografką Letizią Battaglią! Po pokazie filmu Tych wydarzeń pierwszego weekendu festiwalu nie możesz przegapić!

Uroczyste otwarcie 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

Rozpoczynamy największe święto kina dokumentalnego w Polsce! Tegoroczny Millennium Docs Against Gravity otworzył film „Aquarela” Wiktora Kossakowskiego. Centrum Festiwalowe pracuje już pełną parą! Dziś czeka nas dzień pełen filmowych emocji i niezwykłych projekcji. Do zobaczenia w kinie! Zobaczcie zdjęcia z tego wydarzenia (fot. Ludwik Lis)

Gorące premiery, filmowe dyskusje i traktory z Fabryki Ursus. Pierwszy piątek i sobota 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity!

Fenomen nieodgadnionej pisarki, źródła radykalizmu i rewolucyjna architektura, a także życie z robotami – to tematy, które rozpalą widzów w pierwszych dniach 16. Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity. W programie także m.in. społecznościowe śniadanie, prezentacja traktorów i spotkanie z wybitną fotografką Letizią Battaglią!

16. Millennium Docs Against Gravity w Muzeum POLIN!

Millennium Docs Against Gravity, największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, zawita po raz pierwszy do Muzeum POLIN. W programie spotkanie z bohaterem i reżyserami "Procesu Ratko Mladicia" i premiery głośnych filmów "Marek Edelman …i była miłość w getcie" oraz "I młodzi pozostaną", pierwszy film dokumentalny Petera Jacksona.

W tym roku festiwal pomaga psom!

W centrach festiwalowych we wszystkich kinach bedzie można wesprzeć Fundację Karuna, która walczy z psią bezdomnością.

Ruszyła sprzedaż biletów!

Ruszyła sprzedaż biletów na filmy w ramach 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity! Bilety można kupić na stronie mdag.pl, na stronach i w kasach festiwalowych kin.

"Aquarela" filmem otwarcia festiwalu!

Tegoroczny Millennnium Docs Againt Gravity otworzy „Aquarela”, porywający wizualnie filmowy kolaż ukazujący żywioł wody. Film nakręcony przy użyciu najnowocześniejszych technik obrazu i dźwięku ATMOS zostanie pokazany w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. Na dwóch pokazach będzie obecny reżyser Wiktor Kossakowski.

Ogłaszamy pełny program 16. Millennium Docs Against Gravity!

1000 pokazów, spotkania z 80 twórcami i bohaterami filmów, debaty i wydarzenia muzyczne. Ogłaszamy pełny progra 16. Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmowego w Polsce i jedynego w Europie, który odbywa się jednocześnie w sześciu miastach.

Audiodeskrypcja na 16. Millennium Docs Against Gravity

Podczas nadchodzącej, szesnastej już edycji największego święta kina dokumentalnego w Polsce zwrócimy szczególną uwagę na dostępność kultury dla osób z niepełnosprawnością wzroku i słuchu.

Bilety i informacje praktyczne

Sprzedaż biletów rusza 27 kwietnia w kasach i na stronach kin oraz na www.mdag.pl. Do 30 kwietnia trwa sprzedaż karnetów na warszawską edycję festiwalu. Koszt karnetu to: 220 zł. Możesz go kupić na naszej stronie: www.mdag.pl. Pakietach 10+: przy zakupie 10 biletów w jednym z kin pojedynczy bilet kosztuje 14 zł. Pakiet nie jest dostępny w sprzedaży internetowej.

Zostań wolontariuszem 16. FF Millennium Docs Against Gravity!

Wystartował nabór wolontariuszy 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity! Warszawska edycja festiwalu odbędzie się w dniach 10-19 maja 2019. Na zgłoszenia czekamy do 12 kwietnia do końca dnia. Na każde z nich odpowiemy już po zakończeniu naboru, najpóźniej do 15 kwietnia.

Konferencja prasowa odsłaniająca wybrane hity programu nadchodzącej 16. edycji Millennium Docs Against Gravity [ZDJĘCIA]

W Filmotece Narodowej - Instytucie Audiowizualnym odbyła się konferencja prasowa odsłaniająca wybrane hity programu nadchodzącej 16. edycji Millennium Docs Against Gravity, największego festiwalu filmów dokumentalnych w Polsce. Festiwal odbędzie się w tym roku w aż sześciu miastach Polski: Warszawie (Kinoteka, Luna i Iluzjon), Wrocławiu (Dolnośląskie Centrum Filmowe), Gdyni (Gdyńskie Centrum Filmowe), Lublinie (Centrum Spotkania Kultur), Bydgoszczy (Kino Orzeł) i po raz pierwszy w Katowicach - dzięki współpracy z Silesia Film!

Cała przyjemność po stronie kobiet na 16. Millennium Docs Against Gravity

„Cała przyjemność po stronie kobiet”, „Instynkt (nie)macierzyński”, „Reformatorka islamu”, „Ustrzelić mafię” i „Zniknięcie mojej matki" to tylko niektóre tytuły filmów, które zostaną zaprezentowane podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Wszystkie są wyreżyserowane przez kobiety lub opowiadają o silnych bohaterkach, które nie zgadzają się na status quo i po prostu zmieniają świat.

Festiwal na zdjęciach

15. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity okazał się rekordowy pod względem zainteresowania widzów. Na nasze zaproszenie do ODERWANIA SIĘ! – od stereotypów i przyzwyczajeń z kinem dokumentalnym odpowiedziało ponad 60000 widzów w pięciu miastach Polski, wybierając się na festiwalowe projekcje! A 65 000 osób – to łączna liczba widzów i odbiorców wydarzeń towarzyszących Festiwalu! I już zapraszamy na kolejne największe święto filmu dokumentalnego w Polsce. 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja 2019 roku! Zobacz fotograficzną relację z festiwalu!

Hity Sundance w programie 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

„Bisbee ‘17” („Bisbee ‘17”) o mrocznej karcie historii USA i „Antropocen: epoka człowieka” („Anthropocene: The Human Epoch”), porażająca diagnoza epoki końca człowieka - te dwa mocne tytuły prezentowane na tegorocznym festiwalu w Sundance znajdą się w programie 16. edycji Millennium Docs Against Gravity. Obejrzyjcie magnetyzujący zwiastun „Bisbee ‘17”.

„KinoTechnika” – dobre filmy o wyzwaniach nowoczesności znowu w EC1!

Narodowe Centrum Kultury Filmowej oraz Centrum Nauki i Techniki EC1 Łódź z Against Gravity – organizatorem kultowego festiwalu filmowego Millennium Docs Against Gravity – wracają z cyklem „KinoTechnika”. W wybrane weekendy w audytorium CNiT będzie można oglądać frapujące dokumenty poświęcone wyzwaniom współczesnego świata.

Pierwsze tytuły Millennium Docs Against Gravity 2019. Karnety już w sprzedaży!

Znamy już pierwsze tytuły 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. W programie m.in. najnowsze dzieło Wernera Herzoga i nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA „In Touch” Pawła Ziemilskiego. Ponadto widzowie zobaczą nowe filmy Tonislava Hristova i Madsa Brüggera, które znalazły się w programie tegorocznego festiwalu Sundance. Karnety na warszawską edycję festiwalu już w sprzedaży.

Oglądacie filmy na VOD? Wypełnijcie ankietę dotyczącą nowego, planowanego portalu

Wypełnijcie ankietę dotyczącą nowego, planowanego portalu VOD z filmami dokumentalnymi Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity i ciekawym fabularnym kinem artystycznym. Chcielibyśmy dowiedzieć się jak najwięcej o oczekiwaniach i przyzwyczajeniach potencjalnych użytkowników platformy. Bardzo dziękujemy za chęć wypełnienia ankiety!

Najlepsze z najlepszych. Millennium Docs przedstawia

Najlepsze z najlepszych filmów dokumentalnych tegorocznego Millennium Docs Against Gravity. Wszystkie podczas festiwalu wypełniały sale kinowe po brzegi i budziły wiele dyskusji. Teraz zyskują drugie życie w ramach nowego cyklu w kinie Iluzjon.

Rosyjscy filmowcy zamordowani w Afryce

Jesteśmy wstrząśnięci śmiercią filmowców w Republice Środkowej Afryki. Aleksander Rastorguew, Orkhan Dzhemal i Kirill Radczenko zginęli prawdopodobnie dlatego, że kręcili film ujawniający powiązania najemników środkowoafrykańskich z działaniami Rosji nie tylko w tym kraju, ale także w Syrii i na Ukrainie.

Już jest! Zobacz zwiastun filmu „MATANGI / MAYA / M.I.A”!

Film „MATANGI / MAYA / M.I.A” był pokazywany premierowo w Polsce na 15. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Naczelna buntowniczka branży muzycznej spotkała się także z festiwalową publicznością. Zobacz oficjalny zwiastun filmu.