Już w piątek startuje największe święto kina dokumentalnego w Polsce! Gorące premiery, filmowe dyskusje i traktory z Fabryki Ursus w pierwszy weekend 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity
Fenomen nieodgadnionej pisarki, źródła radykalizmu i rewolucyjna architektura, a także życie z robotami – to tematy, które rozpalą widzów w pierwszych dniach 16. Festiwalu Filmowego Millenium Docs Against Gravity. W programie także m.in. społecznościowe śniadanie, prezentacja traktorów i spotkanie z wybitną fotografką Letizią Battaglią!
PIĄTEK, 10 MAJA
Pokaz filmu „Ferrante Fever. Gorączka czytania” i dyskusja (10.05 Kinoteka 1, godz. 18:30)
Do teraz nie wiadomo, kim jest, choć teorii na ten temat było już wiele. Pytanie kto naprawdę podpisuje się jako Elena Ferrante – jedna z najgłośniejszych i najbardziej poczytnych współczesnych pisarek – wciąż elektryzuje czytelniczki i czytelników na całym świecie. Skąd wziął się jej sukces i czy był skutkiem skrupulatnie zrealizowanego planu, będą rozmawiać, obie piszące, publicystyka Paulina Wilk i kulturoznawczyni Sylwia Chutnik po pokazie filmu „Ferrante Fever. Gorączka czytania” („Ferrante Fever”), reż. Giacomo Durzi.
Więcej o filmie:
https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie%253A-Fenomen
Pokaz filmu "Mój przyjaciel robot" i debata (10.05 Luna A, godz. 20:00)
Na pytanie jak mogłaby wyglądać wspólnota między człowiekiem a maszyną, próbuje odpowiedzieć Amerykanka Isa Willinger, reżyserka dokumentu „A to mój przyjaciel robot” („Hi, A.I.”). O tym, jakie są prawdziwe dylematy związane z funkcjonowaniem sztucznej inteligencji podczas debaty „Jak żyć z robotami”, po seansie filmu rozmawiać będą m.in. specjalista ds. Human-Computer Interaction Leon Ciechanowski, filmowiec i członek tegorocznego jury Konkursu Głównego Michał Marczak, który obecnie pracuje nad filmem sci-fi, w którym porusza tematykę sztucznej inteligencji oraz jej relacji z człowiekiem, Petros Psyllos, elektronik, programista i popularyzator nauki, który w ramach działalności naukowo-wynalazczej zajmuje się zastosowaniami A.I., oraz Mariusz Gromada – Dyrektor Departamentu Zarzadzania Kampaniami w Banku Millennium.
Więcej o wydarzeniu przeczytacie tu:
Spotkania m.in. z twórcami filmów „Jonathan Agassi uratował mi życie” i „Kraj bez Boga”
W piątek 10 maja spotka się z widzami Tomer Heymann, reżyser filmu „Jonathan Agassi uratował mi życie” („Jonathan Agassi Saved My Life”). Projekcja filmu rozpocznie się o godz. 19:45 w Kinotece. Film przedstawia wzlot i upadek gwiazdy gejowskiego porno Jonathana Agassiego. Tomer Heymann (twórca m.in. „Mr. Gaga”) towarzyszył swojemu bohaterowi przez osiem lat, udało mu się stworzyć nietuzinkowy, niezwykle szczery portret człowieka, przechodzącego w przez jeden z najtrudniejszych momentów w swoim życiu.
Więcej o filmie:
https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Jonathan-Agassi-uratowal-mi
Gerard Mannix Flynn i Maedhbh McMahon, reżyserzy filmu „Kraju bez Boga” („Land Without God”), spotkają się z publicznością po projekcji filmu, która odbędzie się w Kinotece o godz. 18:30. Film jest niezwykle intymnym portretem członków rodziny reżysera, którzy doznali przemocy ze strony przedstawicieli irlandzkich władz kościelnych i państwowych na przestrzeni ostatnich 40 lat. Opowiadają o wpływie, jaki wywarła przemoc na ich życie.
Więcej o filmie:
https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Kraj-bez-Boga
Ale spotkań w pierwszy dzień 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity będzie zdecydowanie więcej! Pełny program: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/calendar/show
Britpop Brexit Party: silent disco na otwarcie festiwalu (Kulturalna, godz. 22:00)
Imprezowe otwarcie 16. Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w Kulturalnej Podczas inauguracyjnego silent disco będziemy się cieszyć brytyjską muzyką. Na każdym kanale usłyszycie muzykę z innej epoki. Na wydarzenie jest wstęp wolny.
Więcej o imprezie możecie przeczytać tu:
https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Britpop-Brexit-Party%253A-silent-disco-na-otwarcie
SOBOTA, 11 MAJA
Sobota upłynie pod znakiem traktorów z legendarnej Fabryki Ursus
(11.05 prezentacja traktorów przed Kinoteką od godz. 12:00, uroczysta premiera filmu - Kinoteka 7, godz. 19:00, koncert - Kulturalna, godz. 22:00)
Dzięki filmowi „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik słynny zakład przemysłowy ożyje na nowo. Prezentacja wyprodukowanych w Fabryce Ursus maszyn rozpocznie się o 12:00 przed Kinoteką. Traktory zostały udostępnione z kolekcji Jacka Grzywacza (Klubu Miłośników Starej Techniki Skansen Łochowice).
Więcej o wydarzeniu:
https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Prezentacja-traktorow-z-Fabryki
Na godz. 19:00 zaplanowana jest uroczysta premiera filmu „Symfonia Fabryki Ursus”. Po projekcji warszawska publiczność będzie miała możliwość rozmowy z bohaterami filmu – pracownikami fabryki Ursus. Film Jaśminy Wójcik był doceniony niedawno Nagrodą dla Najlepszego Filmu Średniometrażowego na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Toronto.
Więcej o wydarzeniu:
Po premierze o 22.00 w festiwalowym klubie Kulturalna odbędzie się koncert Dominika Strycharskiego, odpowiedzialnego z muzykę w filmie „Symfonia Fabryki Ursus” i Barbary Drążkowskiej. Podczas występu na scenie pojawi się również reżyserka. Osią jej występu będzie autorski tekst poświęcony Fabryce Ursus i spotkania z pracownikami legendarnego zakładu. Trio spróbuje oddać słuchaczom klimat Ursusa - z jednej strony mechaniczny, a z drugiej niewątpliwie międzyludzki.
Więcej o wydarzeniu:
Pokaz filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” i debata (11.05 Luna, sala A godz. 15.30)
W sobotę goście porozmawiają też o (tanim) byciu w drodze. Wicenaczelny „National Geograhic Traveler” Michał Cessanis oraz Martyna Wasilewska odpowiedzialna za strategię wizerunkową pisma spotkają się po pokazie filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” („Far. The Story of a Journey around the World”), którego reżyserzy Patrick Allgaier i Gwendolin Weisser sześć lat temu spakowali plecaki i wyruszyli w podróż dookoła świata. Cessanis i Wasilewska będą rozmawiać o tym, czy da się jeszcze tanio podróżować i jak to robić, zdradzą też kilka swoich patentów.
Więcej informacji o wydarzeniu:
Pokaz filmów z bloku „Pomagam” i spotkanie z edukatorem (11.05, Iluzjon Mała Czarna, godz. 11.00)
Dla młodszych widzów w sobotę zaplanowana zostały pokazy dwóch filmów z bloku „Pomagam”: „Cześć, Salaam” („Hello Salaam”), reż. Kim Brand i „Bachir w krainie czarów” („Bachir in Wonderland”), reż. Els Duran i Evelien Vehof. Poznamy dzięki nim Bachira, która mieszka w obozie dla uchodźców na środku pustyni i marzy o morskiej kąpieli, oraz dwóch chłopców, którzy na tydzień przenoszą się do obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos. Edukator Robert Pruszczyński postawi najmłodszym widzom proste, ale całkiem poważne pytania: Jak się zachować spotykając dzieci migrantów? Czy można im jakoś pomóc?
Więcej o spotkaniu:
Wspólne śniadanie, pokaz filmu „Utopia na nowo” i dyskusja (11.05 BarStudio, godz. 11.30 i Kinoteka 2, godz. 13.00)
Tworzenie wspólnot jako krok do zrównoważonego rozwoju to jedna z idei kooperatyw spożywczych; inicjatyw, których członkowie łączą się w społeczności, by skrócić łańcuch produkcji i konsumpcji, jednocześnie zaopatrując się w podstawowe produkty spożywcze. Po wspólnym śniadaniu o 11.00 w BarStudio i pokazie filmu w Kinotece o 13.00 „Utopia na nowo” („Utopia Revisited”), reż. Kurt Langbein praktycy i znawcy tematu, w tym przedstawiciele warszawskiej Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”, która rocznie współpracuje z 30 gospodarstwami rolnymi, będą rozmawiać o tym, jakie są idee członków kooperatyw, ich problemy oraz jak założyć własną kooperatywę, by docelowo odzyskać kontrolę nad jakością żywności oraz sposobem i wpływem jej produkcji na środowisko naturalne i ludzi.
Więcej o wydarzeniu:
Pokaz filmu „Pułapki radykalizmu” i debata (11.05 Kinoteka 1, godz. 16.00)
Dlaczego się radykalizujemy? Punktem wyjścia do dyskusji będzie film „Pułapki radykalizmu” („Exit”) w reż. Karen Winther, którego jednym z bohaterów jest Manuel Bauer, szef niemieckiej neonazistowskiej bojówki. Reżyserka filmu, podobnie jak jej bohater, postanowiła opowiedzieć historię byłych działaczy podobnych ugrupowań, ponieważ jako nastolatka też należała do jednego z nich. Choć minęło kilkanaście lat wciąż nie może sobie poradzić z poczuciem winy.
Więcej o wydarzeniu:
Pokaz filmu „Ustrzelić mafię” i spotkanie z Letizią Battaglią i Roberto Timperim (11.05 Iluzjon Stolica, godz. 19.00)
Jedną z ważnych gościń tegorocznej edycji festiwalu jest wybitna włoska fotografka Letizia Battaglia, bohaterka filmu „Ustrzelić mafię” („Shooting the Mafia”), reż. Kim Longinotto, której czarno-białe zdjęcia dokumentujące przemoc sycylijskiej mafii zapisały się w historii fotografii jako świadectwo niezwykle brutalnych czasów, zadając kłam romantycznej wizji mafii, pokazywanego i docenianego m.in. na festiwalach w Berlinie, Dublinie, Salonikach i w Sundance. Gościem sobotniego spotkania w kinie Iluzjon będzie także fotograf Roberto Timperi.
O wydarzeniu możecie przeczytać więcej tu:
https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie-z-Letizia-Battaglia-i-Roberto
16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.
Program projekcji i wydarzeń towarzyszących:
https://mdag.pl/16/pl/warszawa/calendar/show