Cała przyjemność po stronie kobiet na 16. Millennium Docs Against Gravity

„Cała przyjemność po stronie kobiet” („#Female Pleasure”), „Instynkt (nie)macierzyński” („[m]otherhood”), „Reformatorka islamu” („Reformist”), „Ustrzelić mafię” („Shooting the Mafia”) i „Zniknięcie mojej matki” („The Disappearance of My Mother”) to tylko niektóre tytuły filmów, które zostaną zaprezentowane podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Wszystkie są wyreżyserowane przez kobiety lub opowiadają o silnych bohaterkach, które nie zgadzają się na status quo i po prostu zmieniają świat.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, a w Bydgoszczy w dniach 11-18 maja 2019 r. Karnety na warszawską edycję festiwalu są  już w sprzedaży:

KUP KARNET

(Nie)przyjemność kobiet


 

Bohaterkami filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet” („#Female Pleasure”, reż. Barbara Miller) są kobiety, które wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi. Rokudenashiko, japońska artystka, staje przed sądem za to, że zbudowała kajak przypominający jej waginę. Deborah ucieka wraz ze swoim synem z ortodoksyjnej społeczności chasydów na Brooklinie, by móc decydować o swoim losie. Doris opowiada o molestowaniu przez księdza. Vithika uświadamia młodych Hindusów o kobiecej przyjemności seksualnej. Te kobiety wypowiedziały posłuszeństwo patriarchatowi. Dlaczego tak długo kobiety były traktowane gorzej niż mężczyźni? Po obejrzeniu filmu „Cała przyjemność po stronie kobiet" nikt nie będzie miał wątpliwości, jak odpowiedzieć na to pytanie.

Jak ustrzelić sycylijską mafię?


 

Letizia Battaglia to jedna z najwybitniejszych europejskich fotografek. Zasłynęła brawurowymi fotografiami ilustrującymi skalę działalności sycylijskiej mafii. Bohaterka „Ustrzelić mafię” („Shooting the Mafia”, reż. Kim Longinotto) to barwna postać, która ze swadą opowiada o swojej pracy i życiu. Jej fotografie są świadectwem niezwykle brutalnych czasów, które naznaczyły całe pokolenia na dekady. Ten film i spotkanie z wielką włoską artystką będą hitami tegorocznego festiwalu.

Instynkt (nie)macierzyński


 

Czy bycie kobietą zawsze jest związane z posiadaniem dzieci? Czy bezdzietność nie może być świadomym wyborem? Dlaczego ciągle pytamy, z jakiego powodu kobiety nie chcą być matkami? Czy rzeczywiście macierzyństwo to doświadczenie, które trzeba przeżyć, aby być szczęśliwą? „Instynkt (nie)macierzyński” („[m]otherhood”, reż. Inès Peris Mestre, Laura García Andreu) obnaża opresyjny tradycyjny wzorzec kobiecości i przedstawia idee świadomego odrzucenia prokreacji przez kobiety. To właśnie one przedstawiają argumenty na rzecz nieposiadania dzieci.

Supermodelka walczy o prawa kobiet


 

Benedetta Barzini, bohaterka filmu „Zniknięcie mojej matki” („The Disappearance of My Mother”, reż. Beniamino Barrese) była jedną z pierwszych włoskich topmodelek. Jej twarz zdobiła okładkę pierwszego numeru „Vogue Italia” (rok 1965). Odniosła sukces w Nowym Jorku, gdzie współpracowała m.in. z Dianą Vreeland, Irvingiem Pennem i Richardem Avedonem. Przyjaźniła się też z Andy Warholem. W 1968 roku wróciła do Włoch, gdzie pięć lat później porzuciła świat mody i zaangażowała się w działalność feministyczną. W wieku 75 lat ma dość wszystkich ról, jakie nałożyło na nią życie i postanawia zostawić wszystko i wszystkich z tyłu, aby zniknąć w miejscu jak najdalej od świata, który znała do tej pory.

Kobiety zreformują islam?


 

Bohaterką filmu „Reformatorka islamu” („Reformist”, reż. Marie Skovgaard) jest Sherin Khankan, która otworzyła jeden z pierwszych w Europie meczetów prowadzonych przez kobiety-imamki. Po własnym rzwodzie Sherin otwarcie zaczyna udzielać islamskich rozwodów kobietom niezadowolonych ze swoich małżeństw, i udziela też małżeństw między muzułmankami i nie-muzułmanami. Ale jak przełamać wieki religijnej tradycji?


16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, a w Bydgoszczy w dniach 11-18 maja 2019 r. Karnety na warszawską edycję festiwalu są już w  sprzedaży:

KUP KARNET