Sundance 2019: Nagrodzony film Madsa Brüggera w programie 16. Millennium Docs Against Gravity!

Mads Brügger za „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”) otrzymał nagrodę za reżyserię na Festiwalu Sundance! Polscy widzowie będą mogli zobaczyć film już w maju podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, a w Bydgoszczy w dniach 11-18 maja 2019 r. Karnety na warszawską edycję festiwalu trafiły już do sprzedaży.

KUP KARNET

Zagadka śmierci sekretarza generalnego ONZ

W 1961 roku w tajemniczych okolicznościach w Rodezji Północnej (dziś Zambia) rozbił się samolot sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda. W katastrofie nikt nie przeżył. W "Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?" („Cold Case Hammarskjöld) ponad pół wieku od tego zdarzenia znany duński dziennikarz, filmowiec i prowokator Mads Brügger postanawia zgłębić ten temat.

Mads Brügger we współpracy z prywatnym detektywem oraz grupą zakonspirowanych współpracowników podążają krętą ścieżką wskazówek i wątków, które okazują się coraz bardziej skomplikowane. A kiedy odkrywa kluczową dla katastrofy tajemnicę, która może wstrząsnąć całym światem, okazuje się, że czasami absurd i ironia są narzędziami potrzebnymi do stawienia czoła temu, co naprawdę wydaje się złowrogie.

Film Madsa Brüggera po raz kolejny na festiwalu

Mads Brügger był gościem 15. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity i spotkał z publicznością festiwalu, opowiadając o tajnikach swojej pracy. Widzowie 15. edycji festiwalu mogli zobaczyć film „Wielka europejska zagadka papierosów” („The Great European Cigarette Mystery”) Madsa Brüggera. W programie festiwalu znalazły się także dwa filmy Brüggera, którymi zaskarbił sobie uznanie publiczności poprzednich edycji – „Ambasador” („The Ambassador”, 2011) i „Idioci w Korei” („Red Chapel”, 2009), uhonorowany Nagrodą Jury jako najlepszy zagraniczny dokument na Festiwalu Filmowym w Sundance.

„Cold Case Hammarskjöld to nie jedyny film, który znalazły się w programie Sundance 2019, i będzie prezentowany podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Polscy widzowie w maju zobaczą także nowe filmy Tonislava Hristova „Magiczne życie V” (“The Magic Life of V”), „Bisbee ‘17” Roberta Greene’a i „Antropocen: epoka człowieka” („Anthropocene: The Human Epoch”), będący efektem wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz znanego fotografa Edwarda Burtynskiego.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny odbywa się równolegle w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, a w Bydgoszczy w dniach 11-18 maja 2019 r. Karnety na warszawską edycję festiwalu trafiły już do sprzedaży.