"Aquarela" filmem otwarcia festiwalu!

Tegoroczny Millennnium Docs Againt Gravity otworzy „Aquarela”, porywający wizualnie filmowy kolaż ukazujący żywioł wody. Film nakręcony przy użyciu najnowocześniejszych technik obrazu i dźwięku Dolby Atmos zostanie pokazany w Filmotece Narodowej – Instytucie Audiowizualnym. Na dwóch pokazach będzie obecny reżyser Wiktor Kossakowski.

Obejrzyj zwiastun "Aquareli"

Dwa pokazy „Aquareli” odbędą się 9 maja o godz. 17:30 i 20:30 w siedzibie Filmoteki Narodowej – Instytutu Audiowizualnego (ul. Wałbrzyska 3/5, Warszawa). 
 
Otwieramy 16. edycję festiwalu dziełem wybitnym i przełomowym. „Aquarela” Wiktora Kossakowskiego pokaże nam piękno i grozę wody, elementu, bez którego nie istniałoby życie na Ziemi. Niespotykana szczegółowość obrazu oraz dźwięk w systemie Dolby Atmos zapewnią niezwykłe przeżycie kinowe – zapowiada Artur Liebhart, szef Millennium Docs Against Gravity.
 
W „Aquareli” obserwujemy przegląd olśniewających form i stanów, jakie przybierać może woda: od zamrożonego Jeziora Bajkał w południowej Syberii, przez góry i kry lodowe na Grenlandii, deszcz z huraganu Irma w Miami, rozszalałe fale Atlantyku, aż po skroploną wodę w wodospadzie Salto Angel w Wenezueli, która zamienia się w chmury, a potem trafia z powrotem na Ziemię. Film jest pozbawiony komentarza i narracji – rozgrywa się na płaszczyźnie malarskiego obrazu o wysokiej rozdzielczości, nakręconego najnowocześniejszym sprzętem, przy użyciu wodoodpornych kamer i szerokokątnych obiektywów, z szybkością 96 klatek na sekundę. W obrazach uchwycone zostało piękno wody, z jej szczególną fakturą i barwami: bielą zestawioną z gamą błękitów, turkusów i zieleni. Dzięki temu powstało poetyckie i oddziaływujące na wszystkie zmysły studium wody, którego oglądanie daje wrażenie trójwymiarowości.    

Wstęp na pokazy jest wolny, ze względu na ograniczoną liczba obowiązują zapisy na adres: goscie@fina.gov.pl do 8.05.2019 lub do wyczerpania miejsc. Podczas zapisu należy podać wybraną godzinę pokazu oraz liczbę osób (jedna osoba może zgłosić udział maksymalnie dwóch osób). Odbiór wejściówek w dniu pokazu do 15 minut przed rozpoczęciem każdego pokazu (odpowiednio do 17:15 oraz 20:15). Nieodebrane do w/w godzin wejściówki zostaną wydane osobom niezapisanym, czekającym w kolejce.
 
16. Millennium Docs Against Gravity, największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce, odbędzie się w dn. 10-24 maja w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie, Bydgoszczy i po raz pierwszy w Katowicach. Zobacz, czy rozumiesz świat, i czy świat rozumie ciebie – to hasło przewodnie tegorocznej imprezy. W programie blisko 160 filmów odnoszących się do najbardziej aktualnych problemów i spotkania z gośćmi z całego świata. Prawie wszystkie z prezentowanych tytułów mają na festiwalu polskie premiery. 
 

Sprzedaż biletów rusza 27 kwietnia, wtedy też zostanie ogłoszony harmonogram. Do 30 kwietnia trwa sprzedaż karnetów na warszawską edycję: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/page/Karnety-Warszawa

 
Więcej informacji na www.mdag.pl.