Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i Against Gravity zapraszają na przegląd filmu dokumentalnego z Syrii

W środę 12 grudnia rozpoczyna się przegląd KinoMuzeum: Syria, na który składają się pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i rozmowy z twórcami z Syrii. W programie m.in. „Obcy w raju” Guido Hendrikxa i The War Show” Andreasa Dalsgaarda i Obaidah Zytoon. Zapraszamy!

Film syryjski to jedna z najprężniej rozwijających się obecnie dziedzin artystycznych na uchodźstwie od czasów wybuchu rewolucji w Syrii w 2011 roku. Najbardziej popularnym gatunkiem filmowym od czasów rewolucji jest kino realistyczne, szczególnie zaś – szeroko pojmowany niezależny, autorski i politycznie zaangażowany dokument, promujący wiedzę o okupowanych obszarach i kładący szczególny nacisk na walkę o prawa człowieka, godność i sprawiedliwość.

Zainteresowanie kinem syryjskim sprowokowane jest rezydencją reżyserki, Reem Al-Ghazzi, w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Od czerwca tego roku pracuje ona w Warszawie nad swoim najnowszym filmem „Ifigenia”.

W czwartek 13 grudnia o godz. 20 w Muzeum Nad Wisłą odbędzie się pokaz filmu „Obcy w raju” Guido Hendrikxa. W projekcję wprowadzi Aleksandra Chrzanowska (Stowarzyszenie Interwencji Prawnej).Na Sycylii za murami fortecy o nazwie Europa dopiero co przybyli z krajów Afryki i Azji imigranci uczęszczają na lekcje dawane przez nauczyciela, który opowiada im o tym, jak wygląda życie na Starym Kontynencie i jak powinien przebiegać ich proces asymilacji. Edukator umiejętnie dobiera fakty, aby wzbudzić w uczniach skrajne emocje. Raz próbuje zawstydzić swoich słuchaczy, aby za chwilę podkreślić zasadność ich obecności w Europie. Ani przez chwilę nie ma wątpliwości, że relacja nauczyciela i imigrantów jest oparta na władzy.

Na piątek 14 grudnia na godz. 20 zaplanowany jest pokaz “The War Show” Andreasa Dalsgaarda i Obaidah Zytoon. Projekcja odbędzie się w Muzeum Nad Wisłą. Gdy Arabska Wiosna dotarła do Syrii, lokalna didżejka radiowa Obaidah Zytoon wraz z grupą przyjaciół dołączyła w marcu 2011 roku do protestów przeciwko Basharowi al-Asadowi. Pełna euforycznej wiary, że Syria zmienia się na lepsze, wraz z zaprzyjaźnionymi artystami i aktywistami zaczęła filmować wspólne rewolucyjne doświadczenia i dziejące się wokół nich wydarzenia. Gdy minęło kilka lat, okazało się jednak, że optymistyczne marzenia o wolności i nadzieje na lepszą przyszłość szybko zastąpiła rzeczywistość pełna represji, przemocy, wymuszonej emigracji i ekstremizmu. „The War Show” otrzymał nagrodę Nagroda Amnesty International na 14. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.

Na KinoMuzeum: Syria składają się pokazy filmów dokumentalnych, dyskusje i rozmowy z twórcami z Syrii. Celem tej inicjatywy jest głębsze zrozumienie syryjskiego konfliktu i problemów, z jakimi borykają się uciekający z Syrii ludzie.  

Kuratorzy projektu: Magda Lipska, Łukasz Ronduda

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, الموبايل السوري, AFAC - The Arab Fund for Arts and Culture

Cały program KinoMuzeum: Syria dostępny jest pod tym linkiem:

https://www.facebook.com/events/2167969616803234/

https://artmuseum.pl/pl/cykle/kinomuzeum-syria