Grand Prix Dolnego Śląska dla „Niezwykłej propozycji”!

Poznaliśmy laureatów wrocławskiej edycji 16. Millennium Docs Against Gravity! Jury przyznało nagrodę Marszałka Województwa Dolnośląskiego w wysokości 3000 euro filmowi „Niezwykła propozycja” Jill Magid. Wyróżnienie otrzymał też „In Touch” Pawła Ziemilskiego.

Wrocławskie jury w składzie: Weronika Bilska, Małgorzata Kozubek, Jarosław Perduta oraz Filip Zawadaprzyznając Grand Prix Dolnego Śląska, doceniło film „za poruszanie trudnych kwestii w pełen elegancji sposób, za próbę rozwiązania konfliktu inteligentnym i twórczym dialogiem, za postawienie pytania o granice sztuki i praw autorskich, pokazanie archiwów w fascynujący sposób, a także za ukazanie silnego kobiecego portretu oraz ciekawe połączenie reżyserii i aktorstwa”.

W „Niezwykłej propozycji” Jill Magidobserwujemy, jak reżyserka planuje zorganizować wystawę prac Luisa Barragána, jednego z najoryginalniejszych architektów modernistycznych XX wieku. Gdy otrzymuje odmowę dostępu do jego archiwum, postanawia wyjaśnić, dlaczego spuścizna Meksykanina jest dziś w rękach jednej osoby. Film dokumentuje próby przekonania Zanco do zrzeczenia się absolutnej kontroli nad archiwum i zwrócenia go do ojczyzny architekta. Pokazuje też, jak odcięcie dostępu do dzieł Barragána, może paradoksalnie ożywić jego dziedzictwo. Specjalny pokaz „Niezwykłej propozycji” zamknie wrocławską odsłonę festiwalu w niedzielę o godzinie 20:30.

Wyróżnienie dla „In Touch”

Wyrożniono także film Pawła ZiemilskiegoIn Touch”. Jurorzy docenili go „za poszerzenie granic narracji dokumentalnej i formy, która zbliża bohaterów oraz za zwrócenie uwagi na aktualny temat masowej imigracji Polaków”. Reżyser, poprzez nowatorską metodę wykorzystującą projekcje nagrań rozmów prowadzonych za pośrednictwem Skype’a, próbuje uchwycić, w jaki sposób wolność, otwarcie na świat, mobilność i nowoczesna technika wpływają na przewartościowanie widzenia siebie i swoich bliskich. 

Festiwal we Wrocławiu trwa do niedzieli

To jednak nie koniec filmowych emocji podczas 16. Millennium Docs Against Gravity! Przez najbliższe dwa dni widzowie zobaczą nagrodzone w Warszawie „Czarne słońca” w reż. Juliena Elie o przemocy w Meksyku, „Pułapki radykalizmu” Karen Winther o ludziach, którzy postanowili zerwać z radykalnymi organizacjami politycznymi i film „Wolną miłość”, po którym odbędzie się spotkanie z reżyserem Tamerem Jandalim. W weekendowe poranki odbędą się także dodatkowe pokazy czterech tytułów, które cieszyły się ogromnym zainteresowaniem wrocławskiej publiczności. W sobotę widzowie zobaczą „Antropocen: epokę człowieka” i „Eksperyment na tratwie” z kolei w niedzielę „Ostatnią górę” i „Bellingcat: prawda w czasach postprawdy”.

Pełny program 16. Millennium Docs Against Gravity dostępny jest na www.mdag.pl.

Bilety w cenach 12 i 15 złotych (pojedyncze seanse, cena zależna od godziny projekcji) dostępne są w kasach kina oraz na www.mdag.pl i www.dcf.wroclaw.pl. Przy zakupie dziesięciu lub więcej biletów, każdy z nich kosztował będzie tylko 10 złotych. Bilet rodzinny na filmy z sekcji OKI DOKI kosztuje 10 złotych za osobę. Bilety dla seniorów (za okazaniem dowodu uprawniającego do zniżki) także kosztuje 10 złotych.