Długo oczekiwane premiery polskich filmów, liczne debaty i spotkania m.in. z Letizią Battaglią i Roberto Timperim. Bądźcie z nami w pierwszy weekend 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity
W sobotę dzięki filmowi „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik słynny zakład przemysłowy ożyje na nowo! Po pokazie filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” („Far. The Story of a Journey around the World”) porozmawiamy o tanim podróżowaniu. A punktem wyjścia do dyskusji o przyczynach radykalizacji będzie film „Pułapki radykalizmu” („Exit”) w reż. Karen Winther. W programie także m.in. społecznościowe śniadanie i spotkanie z wybitną fotografką Letizią Battaglią! Po pokazie filmu Tych wydarzeń pierwszego weekendu festiwalu nie możesz przegapić!
SOBOTA, 11 MAJA
Sobota upłynie pod znakiem traktorów z legendarnej Fabryki Ursus
(11.05 prezentacja traktorów przed Kinoteką od godz. 12:00, uroczysta premiera filmu - Kinoteka 7, godz. 19:00, koncert - Kulturalna, godz. 22:00)
Dzięki filmowi „Symfonia Fabryki Ursus” w reżyserii Jaśminy Wójcik słynny zakład przemysłowy ożyje na nowo. Prezentacja wyprodukowanych w Fabryce Ursus maszyn rozpocznie się o 12:00 przed Kinoteką. Traktory zostały udostępnione z kolekcji Jacka Grzywacza (Klubu Miłośników Starej Techniki Skansen Łochowice).
Na godz. 19:00 zaplanowana jest uroczysta premiera filmu „Symfonia Fabryki Ursus”. Po projekcji warszawska publiczność będzie miała możliwość rozmowy z bohaterami filmu – pracownikami fabryki Ursus. Film Jaśminy Wójcik był doceniony niedawno Nagrodą dla Najlepszego Filmu Średniometrażowego na prestiżowym festiwalu Hot Docs w Toronto.
Po premierze o 22.00 w festiwalowym klubie Kulturalna odbędzie się koncert Dominika Strycharskiego, odpowiedzialnego z muzykę w filmie „Symfonia Fabryki Ursus” i Barbary Drążkowskiej. Podczas występu na scenie pojawi się również reżyserka. Osią jej występu będzie autorski tekst poświęcony Fabryce Ursus i spotkania z pracownikami legendarnego zakładu. Trio spróbuje oddać słuchaczom klimat Ursusa - z jednej strony mechaniczny, a z drugiej niewątpliwie międzyludzki.
Pokaz filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” i debata (11.05 Luna, sala A godz. 15.30)
W sobotę goście porozmawiają też o (tanim) byciu w drodze. Wicenaczelny „National Geograhic Traveler” Michał Cessanis oraz Martyna Wasilewska odpowiedzialna za strategię wizerunkową pisma spotkają się po pokazie filmu „Daleka podróż za jeden uśmiech” („Far. The Story of a Journey around the World”), którego reżyserzy Patrick Allgaier i Gwendolin Weisser sześć lat temu spakowali plecaki i wyruszyli w podróż dookoła świata. Cessanis i Wasilewska będą rozmawiać o tym, czy da się jeszcze tanio podróżować i jak to robić, zdradzą też kilka swoich patentów.
Pokaz filmów z bloku „Pomagam” i spotkanie z edukatorem (11.05, Iluzjon Mała Czarna, godz. 11.00)
Dla młodszych widzów w sobotę zaplanowana zostały pokazy dwóch filmów z bloku „Pomagam”: „Cześć, Salaam” („Hello Salaam”), reż. Kim Brand i „Bachir w krainie czarów” („Bachir in Wonderland”), reż. Els Duran i Evelien Vehof. Poznamy dzięki nim Bachira, która mieszka w obozie dla uchodźców na środku pustyni i marzy o morskiej kąpieli, oraz dwóch chłopców, którzy na tydzień przenoszą się do obozu dla uchodźców na wyspie Lesbos. Edukator Robert Pruszczyński postawi najmłodszym widzom proste, ale całkiem poważne pytania: Jak się zachować spotykając dzieci migrantów? Czy można im jakoś pomóc?
Wspólne śniadanie, pokaz filmu „Utopia na nowo” i dyskusja (11.05 BarStudio, godz. 11.30 i Kinoteka 2, godz. 13.00)
Tworzenie wspólnot jako krok do zrównoważonego rozwoju to jedna z idei kooperatyw spożywczych; inicjatyw, których członkowie łączą się w społeczności, by skrócić łańcuch produkcji i konsumpcji, jednocześnie zaopatrując się w podstawowe produkty spożywcze. Po wspólnym śniadaniu o 11.00 w BarStudio i pokazie filmu w Kinotece o 13.00 „Utopia na nowo” („Utopia Revisited”), reż. Kurt Langbein praktycy i znawcy tematu, w tym przedstawiciele warszawskiej Kooperatywy Spożywczej „Dobrze”, będą rozmawiać o tym, jak założyć własną kooperatywę, by docelowo odzyskać kontrolę nad jakością żywności oraz sposobem i wpływem jej produkcji na środowisko naturalne i ludzi.
Pokaz filmu „Pułapki radykalizmu” i debata (11.05 Kinoteka 1, godz. 16.00)
Dlaczego się radykalizujemy? Punktem wyjścia do dyskusji będzie film „Pułapki radykalizmu” („Exit”) w reż. Karen Winther, którego jednym z bohaterów jest Manuel Bauer, szef niemieckiej neonazistowskiej bojówki. Reżyserka filmu, podobnie jak jej bohater, postanowiła opowiedzieć historię byłych działaczy podobnych ugrupowań, ponieważ jako nastolatka też należała do jednego z nich.
|
|