Debata: Dlaczego się radykalizujemy? O źródłach skrajnych ugrupowań


sobota, 11 maja | 16:00 
Debata: Dlaczego się radykalizujemy? O źródłach skrajnych ugrupowań po pokazie filmu „Pułapki radykalizmu”, reż. Karen Winther
W języku polskim 

W ostatnich latach, zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych, obserwujemy gwałtowny wzrost poparcia dla ugrupowań odwołujących się do nacjonalizmu i autorytaryzmu. Także w Polsce rośnie popularność Ruchu Narodowego czy ONR. Dochodzi do tego mnóstwo mniej lub bardziej drastycznych przykładów bezpośredniej albo wirtualnej przemocy na tle narodowościowym czy rasowym. Jakie są źródła tego rodzaju postaw? Czy są one naturalnie wpisane w krajobraz współczesnych społeczeństw, stanowiąc konieczny element każdej liberalnej demokracji - czy też niepostrzeżenie rozprzestrzeniają się w zachodniej kulturze i stają realnym zagrożeniem dla demokratycznego porządku? Czy należy ich szukać w psychologii, ekonomii albo procesach społecznych? A może odpowiedź leży w teorii ewolucji?

Prowadzący:
Tomasz Stawiszyński – filozof, eseista, redaktor działu społeczeństwo w „Przekroju”. W TOK FM prowadzi „Godzinę filozofów” i „Kwadrans filozofa”. Autor książki „Potyczki z Freudem. Mity, pokusy i pułapki psychoterapii”. Wciąż ma nadzieję, że ukończy pracę doktorską poświęconą filozoficznym zagadnieniom w psychiatrii i psychoterapii. 

Goście:

Prof. dr hab. Iwona Jakubowska-Branicka – wykładowczyni w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW. Pracuje w Katedrze Historii Idei i Antropologii Kulturowej. Socjolożka, specjalizuje się w problematyce dotyczącej teorii współczesnej demokracji, praw człowieka, psychologii polityki i socjotechniki propagandy politycznej. 

Dominika Bulska - psycholożka, doktorantka Centrum Badań nad Uprzedzeniami na UW. W swojej pracy badawczej przygląda się tematyce antysemityzmu, a także roli braku empatii międzygrupowej w procesie radykalizacji.

Stanisław Czerczak - ekspert ds. przeciwdziałania radykalizacji w środowisku młodzieżowym, w młodości zaangażowany był w skrajnie prawicowe ruchy. Obecnie specjalizuje się w dziedzinie innowacyjnych strategii typu "EXIT" i innych działań o charakterze de-radykalizującym. Szkoli nauczycieli, policję, służbę więzienną i straż graniczną. Współpracownik Instytutu Bezpieczeństwa Społecznego oraz założyciel fundacji CODEX. 

Piotr Wacowski - operator filmowy, absolwent PWSFTiT  im. Leona Schillera w Łodzi. Współautor nagrodzonego reportażu „Polscy neonaziści”, ukazujący działalność rodzimej skrajnej prawicy, emitowanego w programie „Superwizjer” TVN.