Spotkanie dla uczniów: Dokąd zaprowadzi nas sztuczna inteligencja?


Spotkanie dla uczniów szkół ponadpodstawowych: Dokąd zaprowadzi nas sztuczna inteligencja? po filmie „Nowy, lepszy człowiek”, reż. Tommy Pallotta i Femke Wolting
W języku polskim 
Partner: Magazyn „Jutronauci” („Gazeta Wyborcza”)

ZAPISY Pod adresem e-mail: akademia@againstgravity.pl lub telefonicznie: 606544851

Dyskusja na temat sztucznej inteligencji została sprowadzona do rozmowy o śmiesznych, karykaturalnych zabawkach. Ludzie próbują budować istoty podobne do siebie, nie rozumiejąc na czym polega człowieczeństwo. Wizja Terminatora pragnącego zagłady ludzkości zdominowała nasze postrzeganie sztucznej inteligencji, choć zagrożenie dla naszej cywilizacji nadchodzi z zupełnie innego kierunku. Najpotężniejsza sztuczna inteligencja to biały ekran z napisem Google i prostokątem z migającym kursorem. Rozwój sztucznej inteligencji nie polega na pisaniu kolejnych, coraz bardziej zawiłych linijek kodu. To przejmowanie przez człowieka reguł postępowania w życiu codziennym z komputerów. Innymi słowy, to nie komputery stają się bardziej ludzkie, a ludzie stają się bardziej komputerowi. Czy jesteśmy skazani na taki kierunek ewolucji? Czy fakt, że człowiek od zawsze był formą cyborga - połączeniem organizmu żywego i nieożywionego narzędzia - skazuje nas na symbiozę z algorytmami?  

Goście:
Mariusz Kania - dziennikarz „Gazety Wyborczej” i magazynu „Jutronauci” 
Michał Marczak - reżyser, operator.  Jego ostatni film „Wszystkie Nieprzespane Noce" zdobył nagrodę za reżyserię na festiwalu Sundance w 2016 r. Obecnie pracuje nad nowym filmem science fiction, w którym porusza tematykę sztucznej inteligencji oraz jej relacji z człowiekiem.