Rozmowa i śniadanie: Zdrowa żywność, silne więzi. Jak zacząć kooperatywę?


sobota, 11 maja | 11:30 i 13:00 | barStudio i Kinoteka 
Rozmowa i śniadanie: Zdrowa żywność, silne więzi. Jak zacząć kooperatywę? przed filmem "Utopia na nowo" reż. Kurt Langbein
Rozmowa w języku polskim
Partner: barStudio, Kooperatywa Dobrze

Rozmawiać będziemy o istocie ruchu kooperatyw spożywczych, o tym czy są one nośnikiem zdrowego trybu życia i prawdziwej demokracji, z jakimi problemami się mierzą oraz o tym, w jaki sposób założyć własną kooperatywę. W dyskusji praktyków i ekspertów spróbujemy uchwycić przenikanie się aspektów społecznych i ekonomicznych. Zastanowimy się, na ile prawdziwa i aktualna jest zakreślona przed laty przez Edwarda Abramowskiego wizja kooperatyw jako: „szkoły społecznej, gdzie ludzie uczą się sami radzić ze swoimi sprawami, organizować je, działać zbiorowo i solidarnie, reformować warunki swego bytu własnym umysłem i własnymi siłami, gdzie poznają w praktyce złożony mechanizm ekonomiczny i społeczny dzisiejszego życia i sposoby zarządzania nim”. 
Już od 10:30 zapraszamy na śniadanie w barze Studio przygotowane we współpracy z Kooperatywą Spożywczą „Dobrze”. Spodziewajcie się na talerzach pysznych nowalijek. „Dobrze” współpracuje z 30 gospodarstwami rolnymi rocznie. Skracanie łańcucha dostaw żywności ma na celu odzyskanie kontroli nad jakością żywności oraz sposobem i wpływem jej produkcji na środowisko naturalne i ludzi.

Prowadzący:
Bohdan Skrzypczak - adiunkt w Katedrze Pedagogiki Społecznej w Instytucie Profilaktyki Społecznej i Resocjalizacji na Wydziale Stosowanych Nauk Społecznych i Resocjalizacji Uniwersytetu Warszawskiego. Prezes stowarzyszenia Centrum Wspierania Aktywności Lokalnej CAL.

Goście:
Nina Józefina Bąk - współzałożycielka Kooperatywy Spożywczej „Dobrze” w Warszawie, od kilku lat zaangażowana w działania na rzecz popularyzacji spółdzielczości nowej fali oraz ekonomii wspólnego dobra.

Anna Urbańska - założycielka i główna koordynatorka działań pierwszej kooperatywy spożywczej w Polsce - Kooperatywy Grochowskiej i jej prezeska. W wystąpieniu TEDx „Zrób sobie kooperatywę” opowiadała o wpływie kooperatyw na rozwój społeczności lokalnych i wzmacnianie więzi społecznych.

Marta Kurkiewicz – aktywistka miejska. Powołała do życia Wiejską Kooperatywę Spożywczą w Beskidzie Niskim, aktualnie współtworzy kooperatywę Na Zdrowie.