Koncert: Antoha MC


sobota, 18 maja | 22:00 | Kulturalna
Koncert: Antoha MC w nawiazaniu do filmu "Transnistria"
Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wejściówki będą do pobrania w Centrum Festiwalowym w Kinotece od 10 maja. Liczba wejściówek jest ograniczona. Jedna osoba może odebrać maksymalnie 2 wejściówki.

Gdzieś w Moskwie jest blok, a w nim z rodzicami i ze swoją dziewczyną mieszka Anton Kuznetsow. W tym bloku jest ich mieszkanie, w którym jest też pokój, gdzie Anton nagrywa swoją muzykę. Anton znany jest jako Antoha MC. Anton ma również miliony wyświetleń swoich klipów w internecie, setki tysięcy fanów i być może jest jednym z największych odkryć rosyjskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Trudno pisać o tym artyście – o wiele łatwiej się go słucha. Jego twórczość niełatwo zaszufladkować. Można przypisać go do kolejnego pokolenia DIY (Do It Yourself – z ang. zrób to sam) rosyjskich artystów, których sztuka nie powstaje w galeriach czy w studiach nagraniowych, tylko na ulicy, w domach, garażach i piwnicach. Można posłużyć się szeroką gamą stylów, mówiąc o tym, co robi – hip hop, taneczne beaty pomieszane z jazzowymi inspiracjami, szukanie źródeł w brzmieniach Rosji sprzed dwóch dekad aż po dźwięki Jamajki. Można próbować zagospodarować kolejne szuflady, lecz gdy wydawałoby się nam, że już przejrzeliśmy Antona i jego spektakl na wylot, ten wyjmie z jednej z tychże szuflad trąbkę i swoimi muzycznymi wariacjami i wszechstronnością artystyczną pozbawi nas jakichkolwiek kompetencji do przylepiania etykietek. Przez jego twórczość przebija się chęć przekazania konkretnych emocji: miłość, przyjaźń czy beztroska radość i szczęście. Wszystkie style, którymi operuje w tak oryginalny sposób, pojawiają się tylko ze względu na ten cel. 
Jedna z jego piosenek jest wykorzystana jako klamra zamykająca film „Transnitria” („Transnitra”), pokazywany w Konkursie Głównym o Nagrodę Banku Millennium – Grand Prix na tegorocznym Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity. Grupa młodych bohaterów spędza razem być może ostatnie wspólne lato. Część z nich marzy o ucieczce ze swojego domu, którym jest Naddniestrze, powszechnie nieuznawane państwo. Muzyka Antoha MC stanowi kontrapunkt dla ich desperackiej chęci bycia gdzie indziej, pozwala nam z większą empatią spojrzeć na świat bohaterów i łączące ich więzi. Antoha MC wystąpi po raz pierwszy w Polsce 18 maja na Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity w Kulturalnej.