niedziela, 12 maja | 16:00 | Muzeum POLIN
Debata: Zbrodniarz wojenny bohaterem narodowym. Jak walczyć z bezkarnością? po pokazie filmu „Proces Ratko Mladicia”, reż. Henry Singer i Rob Miller
Debata w języku polskim i angielskim
Partner: Amnesty International Polska
Po latach ukrywania się, Ratko Mladić, dowódca sił zbrojnych bośniackich Serbów, w końcu stanął przed Trybunałem w Hadze w 2012 roku. W trakcie trwającego 530 dni procesu, Międzynarodowy Trybunał Karny dla byłej Jugosławii uznał Mladicia odpowiedzialnym m.in. za zbrodnię ludobójstwa w Srebrenicy. Film opowiada historie ofiar i świadków, ale pokazuje też perspektywę zwolenników skazanego na karę dożywotniego pozbawienia wolności Mladicia. Skłania również do zadania pytań o działanie samego Trybunału, oskarżanego o stronniczość przez wszystkie strony konfliktu na Bałkanach. Czy ściganie sprawców zbrodni jest skuteczne? Jakie są konsekwencje dla społeczności dotkniętych tragediami? Co sprawia, że zbrodniarze wojenni zostają bohaterami narodowymi i jak w takich warunkach walczyć z bezkarnością?
Prowadząca:
Draginja Nadaždin dyrektorka Amnesty International Polska
Goście:
Alan Tieger - prokurator, zdobył wykształcenie na UCLA i Santa Clara University. Był prokuratorem federalnym w Departamencie Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych w latach 1987-1994. W latach 1994-1996 pracował w Międzynarodowym Trybunale Karnym dla byłej Jugosławii. W 2001 r. pełnił funkcję prokuratora w procesie Ratko Mladicia. Pojawia się w filmie.
Henry Singer - współreżyser i współproducent „Procesu Ratko Mladicia”. Zdobył każdy z ważniejszych laurów przyznawanych brytyjskiej sztuce dokumentalnej lub przynajmniej nominację (nagroda BAFTA, Royal Television Society, Grierson, Broadcast, Broadcasting Press Guild, Televisual, a także Nagrodę Emmy).
Rob Miller - współreżyser i współproducent „Procesu Ratko Mladicia”. Zanim rozpoczął karierę dokumentalisty, był działaczem organizacji na rzecz przestrzegania praw człowieka. Ma za sobą ponad 15 lat doświadczenia w produkcji filmów dokumentalnych dla BBC oraz brytyjskiego Channel Four.