piątek, 10 maja | 20:00 | Luna A
Debata: Jak żyć z robotami? Sztuczna inteligencja, prawdziwe dylematy po pokazie filmu „A to mój przyjaciel robot”, reż. Isa Willinger
W języku polskim
Partner: „Jutronauci” (projekt „Gazeta Wyborcza”)
Co czujesz, gdy gapi się na ciebie robot? Choć wiesz, że to tylko maszyna, odwracasz wzrok. To dziwne uczucie twórcy „A to mój przyjaciel robot” („Hi, A.I.”) fundują nam już w pierwszych minutach filmu. Czemu nie możemy wytrzymać? Dlatego, że u robotów powierzchowność liczy się tak samo, jak w przypadku ludzi? W końcu mogą być brzydkie albo ładne. Mogą być też głupie albo mądre. Czym stają dla nas roboty? Tylko pomocnikami w pracach domowych i niestrudzonymi wykonawcami niewdzięcznych i monotonnych prac? Skoro tak, to czy powinny płacić podatki, żeby utrzymać tych, którzy już nie mogą żyć ze sprzątania biur czy zakręcania śrub w fabryce? A jeśli będą pracować ramię w ramię z ludźmi, to jak uregulować relacje z nimi? Czy nie będziesz czuł się głupio, wydłużając przerwę na obiad, w czasie gdy twój „kolega” pracuje non-stop? A co, jeśli roboty staną się też partnerami do spacerów, piwa albo seksu? W filmie „A to mój przyjaciel robot” Amerykanin nawiązuje relację z kobietą-robotem i zabiera ją w podróż. Skoro bierzemy osobowość robota za dobrą monetę, to czy możemy go skrzywdzić? I czy on może skrzywdzić nas?
Goście:
Leon Ciechanowski - zajmuje się Human-Computer Interaction, fenomenologią oraz poczuciem sprawstwa/kontroli. Kognitywista, filozof, kulturoznawca. Absolwent Philosophy Studies in English i kulturoznawstwa na UW oraz Międzyuczelnianych Studiów w Akademii Artes Liberales.
Michał Marczak - reżyser filmowy, scenarzysta, operator. Jego ostatni film „Wszystkie nieprzespane noce” zdobył nagrodę za reżyserię na festiwalu Sundance w 2016 roku. Przełomowy „Fuck For Forest” (był pokazywany na 10. edycji Millennium Docs Against Gravity) został wybrany przez magazyn „Dazed and Confused” jako jeden z 10 najbardziej innowacyjnych dokumentów ostatnich lat. Obecnie Marczak pracuje nad filmem science fiction, w którym porusza tematykę sztucznej inteligencji oraz jej relacji z człowiekiem.
Petros Psyllos - elektronik, programista, freelancer, szkoleniowiec, popularyzator nauki, przedsiębiorca. W ramach działalności naukowo-wynalazczej zajmuje się zastosowaniami sztucznej inteligencji. Został uznany przez amerykańską edycję „Forbesa” za jednego z 30 najlepszych europejskich innowatorów, a przez Massachusetts Institute of Technology Review za jednego z 10 najzdolniejszych młodych wynalazców w Polsce.
Mariusz Gromada – Dyrektor Departamentu Zarzadzania Kampaniami w Banku Millennium Specjalizuje się w budowaniu relacji z Klientami przy wykorzystaniu pogłębionej analizy danych. Praktyk Business Intelligence, Customer Intelligence oraz Data Science z naciskiem na wsparcie całej funkcji CRM. Pasjonat matematyki, programista. W wolnym czasie popularyzuje naukę (blog MathSpace.pl) oraz współtworzy oprogramowanie open-source.
Moderator:
Vadim Makarenko – Gazeta Wyborcza journalist covering groundbreaking events and trends in the media, entertainment industry, and marketing. His pieces published in the Duży Format magazine, Templariusze Coca-Coli [The Coca-Cola Templars] and Szpieg prawdę ci powie [The Spy will Tell You the Truth], were nominated to the Grand Press Prize. Capitalism Secret Service is his first book.