Debata: Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość?


niedziela, 19 maja | 16:00 | Muranów Gerard
Debata: Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? po pokazie filmu „Marek Edelman...i była miłość w Getcie”, reż. Jolanta Dylewska
W języku polskim 
Partner: miesięcznik „Zwierciadło”

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman. Długo wyczekiwany film Jolanty Dylewskiej to utrwalone w pamięci ostatniego przywódcy powstania w getcie warszawskim historie przypadkowych ludzi. Wszystkie łączy doświadczenie miłości: od romantycznej, przez tę uwarunkowaną więzami krwi, po miłość do bliźniego. Jak wyglądała praca nad tym powstającym przez lata fabularyzowanym dokumentem? Jak przebiegały rozmowy z Markiem Edelmanem? I jak jego słowa mają się do tego, co wiemy o naturze ludzkiej? O tym m.in. porozmawiamy podczas debaty organizowanej przez miesięcznik „Zwierciadło”. 

Prowadząca:
Zofia Fabjanowska-Micyk - dziennikarka, redaktorka działu kultury miesięcznika „Zwierciadło”.

Goście:
Jolanta Dylewska - autorka filmu, ceniona polska dokumentalistka („Po-lin. Okruchy pamięci”, „Kronika Powstania w Getcie Warszawskim według Marka Edelmana”) i operatorka („Ajka”, „W ciemności”). 

Paula Sawicka - współautorka właśnie wznowionej głośnej książki „I była miłość w getcie” (wraz z Markiem Edelmanem), psycholożka i działaczka społeczna. 

Bartosz Szymczyk - psychoterapeuta, terapeuta par i rodzin, ośrodek Ogrody Zmian.