Debata: Czy wszyscy będziemy mieszkać w slamsach?


wtorek, 14 maja | 20:15 | Kinoteka 4
Debata: Czy wszyscy będziemy mieszkać w slumsach? po pokazie filmu „Pod ścianą”, reż. Fredrik Gertten
W języku polskim 
Partnerzy: „Krytyka Polityczna”, Wydział Nauk Ekonomicznych UW

W wielu miastach obserwujemy dynamiczny wzrost cen mieszkań, który analitycy finansowi uznają za niebezpieczny. Z jednej strony, zagraża on stabilności finansowej państwa i może doprowadzić do załamania finansowego. Z drugiej, pozbawia on mieszkańców fundamentalnego prawa do godnego mieszkania, czyli w cenie nieprzekraczającej 30% dochodów. W czasie debaty będziemy szukać przyczyn tej sytuacji, a także sposobów jej przeciwdziałania. Zastanowimy się czym jest właściwie zrównoważone miasto oraz czy kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i inne modele mieszkaniowe mogą rozwiązać obecne problemy, a także jak je pogodzić z realiami gospodarki wolnorynkowej.

Prowadząca:
prof. UW dr hab. Karolina Safarzyńska - wykładowczyni Wydziału Nauk Ekonomicznych UW. Naukowo zajmuje się badaniem procesów przemian w kierunku zrównoważonego rozwoju. Tytuł doktora uzyskała na Free University w Amsterdamie, odbyła wizyty badawcze w ośrodkach naukowych takich, jak WU Vienna University of Economics and Business, Oxford INET, Santa Fe Institute oraz staże w ONZ, WTO i Banku Światowym.

Goście:
Beata Siemieniako - prawniczka i aktywistka. Jest absolwentką Kolegium MISH i prawa na UW oraz Cardiff Law School. Od 2014 roku nieodpłatnie udziela porad prawnych w Komitecie Obrony Praw Lokatorów oraz prowadzi warsztaty edukacyjne. Aplikantka adwokacka, współzałożycielka i członkini Sekcji Praw Człowieka przy Okręgowej Radzie Adwokackiej w Warszawie. Autorka książki „Reprywatyzując Polskę”.

dr inż. arch. Agata Twardoch - architektka i urbanistka, adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej. Zajmuje się dostępnym budownictwem mieszkaniowym i alternatywnymi formami zamieszkania Prowadzi badania naukowe, otwarte wykłady popularyzatorskie i warsztaty projektowe. Projektuje architekturę i wnętrza.

dr Aleksandra Jadach-Sepioło - ekonomistka, zastępca dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz adiunkt w Katedrze Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Specjalizuje się w realizacji zespołowych projektów doradczych z zakresu rewitalizacji i mieszkalnictwa, m.in. na rzecz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju