Debata: Czy człowiek zniszczy życie na Ziemi? Czy możemy jeszcze uratować naszą planetę?


sobota, 18 maja | 16:00 | Kinoteka 1
Debata: Czy człowiek zniszczy życie na Ziemi? Czy możemy jeszcze uratować naszą planetę? po pokazie filmu „Antropocen: epoka człowieka”, reż. Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier i Edward Burtynsky

W języku polskim 
Partner: WWF Polska

Podczas debaty porozmawiamy o epoce antropocenu, w której dominacja człowieka kształtuje Ziemię i pociąga za sobą nieodwracalne w skutkach zmiany środowiskowe. Postaramy się odpowiedzieć na pytania, czy mamy jeszcze czas na uratowanie życia na Ziemi takim, jakie znamy i jeśli tak, to w jaki sposób możemy tego dokonać. Poruszymy również kwestie wpływu naszych codziennych wyborów i działań, a także konieczności wywierania nacisku na władze publiczne oraz decydentów, aby wywiązywali się oni ze swoich obowiązków zapisanych w Konstytucji RP (art. 74) dotyczących dbania o ochronę środowiska.

Prowadząca:
Katarzyna Karpa-Świderek - rzeczniczka prasowa WWF Polska, specjalizuje się w tematyce zmiany klimatu. Współpracowała z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Polsko-Amerykańską Fundacją Wolności. Wykłada na Uniwersytecie im. A. Mickiewicza w Poznaniu. Dziennikarka telewizyjna i moderatorka licznych debat.

Goście:
Andrzej Kassenberg  - współzałożyciel Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) i Fundacji Efektywności Energetycznej Polski. Przez 24 lata był prezesem InE. Z ruchem ekologicznym jest związany od 1980 roku. Zajmuje się działalnością naukową w zakresie zrównoważonego rozwoju. Obecnie specjalizuje się w kwestiach energii i ochrony klimatu. 

Monika Sadkowska -  aktorka, kulturoznawczyni, aktywistka klimatyczna. Współorganizatorka Obozu dla Klimatu, współpracuje z Fundacją Rozwój TAK – Odkrywki NIE.

Jan Ciemniewski - przedstawiciel ruchu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny.