Spotkania z Siergiejem Łoźnicą. Premiera i spotkanie z twórczyniami filmu "Jej najważniejszy mecz"/ Debaty m.in.: Czy będziemy mieszkać w slumsach? i o miłości w czasach Tindera. Wydarzenia wtorku i środy 16. MDAG!

Dwa spotkania z mistrzem Siergiejem Łoźnicą po projekcji filmu "Proces" (wtorek) i "Donbas" (środa). Debata Czy wszyscy będziemy mieszkać w slumsach? po pokazie filmu „Pod ścianą”. Rozmawiać będziemy także m.in. o miłości w czasach Tindera. Nie przegapcie wydarzeń wtorku i środy na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity!

We wtorek z publicznością po pokazie swojego filmu „Proces” („The Trial”) spotka się reżyser Siergiej Łoźnica, który rozpocznie się o godz. 20. W programie także debata po projekcji filmu o godz. 20 „Pod ścianą” (Push”) w reż. Fredrika Gerttena - filmu wyjaśniającego, jakie mechanizmy stoją za dramatyczną zapaścią w mieszkalnictwie. We wtorek z widzami spotkają się także Benedetta Barzini i Beniamino Barrese - legendarna włoska modelka, której twarz w 1965 roku zdobiła pierwszą okładkę włoskiego „Vogue'a” i jej syn, reżyser filmu „Zniknięcie mojej matki” (The Disapperance Of My Mother) Beniamino Barrese. Początek projekcji o godz. 20.15. Nie przegapcie tych wydarzeń!

WTOREK, 14 MAJA

Debata: Czy wszyscy będziemy mieszkać w slumsach? po pokazie filmu „Pod ścianą” w reż. Fredrika Gerttena (14.05, Kinoteka 4, godz. 20:15)

Projekcja “Pod ścianą” (“Push”) w reż. Fredrika Gerttena - filmu wyjaśniającego, jakie mechanizmy stoją za dramatyczną zapaścią w mieszkalnictwie i dlaczego w  większości metropolii zdobycie własnego dachu nad głową jest coraz trudniejsze - poprzedzi poniedziałkową dyskusję o tym, jakie są przyczyny tej sytuacji. Ekspertki - w tym wykładowczyni Wydziału Nauk Ekonomicznych UW prof. UW dr hab. Karolina Safarzyńska, prawniczka i aktywistka Beata Siemieniako, architektka i urbanistka, adiunktka na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej dr inż. arch. Agata Twardoch oraz ekonomistka, zastępczyni dyrektora Instytutu Rozwoju Miast i Regionów oraz adiunktka w Katedrze Miasta Innowacyjnego Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie dr Aleksandra Jadach-Sepioło - zastanowią się także, czym jest właściwie zrównoważone miasto oraz czy kooperatywy mieszkaniowe, cohousing i inne modele mieszkaniowe mogą rozwiązać obecne problemy, a także jak je pogodzić z realiami gospodarki wolnorynkowej.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Debata%253A-Czy-wszyscy-bedziemy-mieszkac-w

 

Spotkanie z reżyserem Siergiejem Łoźnicą po filmie "Proces" (14.05, Muranów Gerard, godz. 20:00)

We wtorek z publicznością po pokazie swojego filmu “Proces” (“Process”) spotka się reżyser Siergiej Łoźnica. W swojej produkcji, pokazywanej do tej pory chociażby na festiwalach w Wenecji, Toronto i Amsterdamie, twórca powraca do procesów stalinowskich. Opowiada o tym, jak w 1930 roku w Moskwie grupa czołowych ekonomistów i inżynierów została oskarżona o spiskowanie przeciwko rządowi sowieckiemu. Film Łoźnicy ukazuje pokazową machinę państwowego terroru stworzoną przez Stalina w celu legitymizacji jego władzy. Dzięki pieczołowicie wybranym i odrestaurowanym czarno-białym archiwalnym nagraniom, mamy szansę przyjrzeć się procesowi, w którym wszyscy z premedytacją kłamali – od oskarżonych, przez świadków, aż po sędziów. Ten utrzymany w kafkowskiej stylistyce fascynujący przykład dokumentalnego found footage okazuje się niezwykle aktualny dzisiaj, kiedy fake newsy i propaganda tworzone są przez rządy różnych państw dla realizacji politycznych celów.

“Proces” jest jednym z dwóch filmów Łoźnicy pokazywanych na tegorocznym festiwalu. Prócz tego w środę 15 maja o 19:30 przypomniany zostanie także “Donbas” (Kinoteka 4).

Więcej o filmie “Proces”:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Proces

Spotkanie z Benedettą Barzini i Beniamino Barrese po filmie "Zniknięcie mojej matki" (14.05, Kinoteka 4, 20:15)

We wtorek z widzami spotkają się także Benedetta Barzini i Beniamino Barrese: legendarna włoska modelka, której twarz w 1965 roku zdobiła pierwszą okładkę włoskiego „Vogue’a”, i jej syn, reżyser filmu “Zniknięcie mojej matki” (“The Disapperance Of My Mother”) Beniamino Barrese. Barzini, okrzyknięta w 1966 roku przez „Harper’s Bazaar” jedną ze 100 najpiękniejszych kobiet świata, która postanowiła opuścić świat mody, by promować feminizm i radykalną lewicę, wraz z synem opowie widzom o cieniach i blaskach przemysłu modowego a także o tym, dlaczego była modelka, członkini Partii Komunistycznej, otwarcie krytykująca mizoginię przemysłu modowego, postanowiła zniknąć i zamieszkać na bezludnej wyspie.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie-z-Benedetta-Barzini-i-Beniamino

Spotkanie z Alisą Kovalenko, reżyserką i Stephane Siohan, producentką po premierowym pokazie filmu "Jej najważniejszy mecz" ("Home Games") (14.05, Kinoteka 3, 20:45)

Fragment życia Aliny, mieszkającej w Kijowie 20-letniej dziewczyny z biednej rodziny, która ma szansę odmienić swoje życie dzięki piłce nożnej. Jednak kiedy ma dołączyć do ukraińskiej drużyny narodowej, w jej życiu pojawia się kolejne wyzwanie: umiera jej matka, zostawiając dwójkę młodszego rodzeństwa dziewczyny. Teraz Alina musi wybrać: rodzina czy piłka nożna?

Więcej o filmie:
https://mdag.pl/16/en/warszawa/movie/Jej-najwazniejszy

ŚRODA, 15 MAJA

Spotkanie z reżyserem Siergiejem Łoźnicą po filmie „Donbas” (15.05, Kinoteka 4, godz. 19:30)

W środę uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się ponownie z Siergiejem Łoźnicą, reżyserem „Donbasu” („Donbass”) – filmu nagrodzonego za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes. Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w swoim najnowszym filmie fabularnym w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą, kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech…

Więcej o filmie:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Donbas

Debata: Miłość w czasach Tindera. Czy można być w kilku związkach jednocześnie? po filmie „Anders, ja i jego 23 inne kobiety” (15.05, Kinoteka 1, 20:00)

Dlaczego wchodzimy w tak zwane „związki z przeszkodami”? Jakie kobiety wchodzą w związek z mężczyzną, który spotyka się jednocześnie z innymi 23 kobietami? Na czym polega taka relacja? Czy partnerzy dobierają się na zasadzie deficytów? Kim jest współczesny Casanova? A kim kobieta, która wiąże się z takim partnerem? Co ich łączy? Co przyciąga ich do siebie? Czemu kobietom wydaje się, że potrafią zmienić partnera? Gdzie tkwi pułapka, w którą wpadają? Jak ją ominąć dużym łukiem? Czy ludzie się tak naprawdę zmieniają? Nawet, gdy chcą tej zmiany? Czy „normalny” mężczyzna lub kobieta to nudny partner? Z którym bohaterem lub bohaterką utożsamiliście się bardziej - z Nahid czy Andersem, i dlaczego? Jakie emocje czujecie w trakcie tego filmu: zrozumienie, irytację, znudzenie, złość? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania po pokazie filmu „Anders, ja i jego 23 inne kobiety”, który odbędzie się 15 maja o godz. 20:00 w Kinotece.

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Debata%253A-Milosc-w-czasach-Tindera.-Czy-mozna-byc-w-kilku-zwiazkach

Gala wręczenia nagród i premierowy pokaz filmu “PJ Harvey. A Dog Called Money”!

Już w czwartek 16 maja o godz. 19:00 w Teatrze Studio odbędzie się Gala wręczenia nagród 16. edycji Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity.  Po gali premierowy pokaz filmu “PJ Harvey. A Dog Called Money” (“A Dog Called Money”), reż. Seamus Murphy

Sprzedaż biletów na film i Galę w Centrum Festiwalowym w Kinotece.

Więcej o wydarzeniu:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Gala-wreczenia-nagrod-i-premierowy-pokaz-filmu-%25E2%2580%259CPJ-Harvey.-A-Dog-Called

Drugi koncert Antoha MC

Już teraz zapraszamy także na drugi koncert Antoha MC! Odbędzie się 19 maja w Kulturalnej o godz. 21.30. Bilety w cenie 40 zł. Bilety można kupić na stronie:

https://goingapp.pl/evt/2118162/antoha-mc-w-nawiazaniu-do-filmu-transnistria?utm_source=facebook&utm_medium=event&utm_campaign=20190519_antoha_mc_w_nawiazaniu_do_filmu_transnistria_warszawa&fbclid=IwAR2O55NGsZrFzS5FkPIM4govHQ51XqICjUEYXqCB68g_m7BFXNdJ4TKnMS8

Program projekcji i wydarzeń towarzyszących:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/calendar/show

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.