PERNILLE ROSE GRØNKJÆR

reżyserka filmu „W pogoni za przyjemnością”. Grønkjær, znana reżyserka i zdobywczyni wielu nagród, skończyła duńską uczelnię filmową w 1997 r. Jej międzynarodowy pełnometrażowy dokument „Klasztor. Pan Vig i zakonnica” otrzymał nagrodę im. Jorisa Ivensa i 11 innych międzynarodowych nagród. „Klasztor” przyczynił się do dzisiejszej popularności duńskiego kina dokumentalnego i rozsławił Grønkjær jako twórczynię obdarzoną uniwersalnym językiem i mocną kinową wizją. Film o chorobliwym nałogu zakochania „Uzależnieni od miłości” po premierze na festiwalu IDFA trafił na rynek amerykański w 2012 r. Dwa lata później odbyła się premiera filmu „Genetyka i ja” - dowcipnego, bardzo ludzkiego wprowadzenia do rozwijającej się nauki o tym, czym są ludzie. „Genetyka i ja” zabawnie i autentycznie łączy głęboko osobistą opowieść z wiadomościami o najnowszych osiągnięciach genetyki, rzucając nowe światło na odwieczne pytanie: „Czemu jestem właśnie mną?”. Film nakręcony we współpracy z Lone Frank zdobył przyznawaną przez Amerykańskie Stowarzyszenie na rzecz Rozwoju Nauki nagrodę Kavli Science Journalist oraz Nagrodę im. Pierre’a Gilles’a de Gennes.

W 2017 r. ukazał się jej „Comedian Mind”, ambitny pełnometrażowy dokument o kultowym duńskim komiku i performerze Andersie Matthesenie. Matthesen jest najlepszy w swojej branży: zawsze oryginalny, ma najwięcej fanów spośród duńskich artystów rozrywkowych. Film również okazał się gwiazdorski – w recenzjach prasowych dziesięciokrotnie dostał po pięć gwiazdek.

W 2019 r. odbyła się premiera poruszającego „W pogoni za przyjemnością” o rozwijającej się właśnie technologii głębokiej stymulacji mózgu, inspirowanego książką Lone Frank „The Pleasure Shock”. Narrację filmu Grønkjær nagrała we współpracy ze słynną aktorką Tildą Swinton. „W pogoni za przyjemnością” wyświetlono na otwarciu ambitnego bloku naukowego festiwalu CPH:DOX 2019.