Spotkanie: Czy dziennikarstwo śledcze jest dziś możliwe?


środa, 15 maja | 20:00 | Luna 
Spotkanie: Czy dziennikarstwo śledcze jest dziś możliwe? po pokazie filmu „Kwity z Panamy”, reż. Alex Winter
W języku polskim i angielskim
Partner: OKO.press

Panama Papers to prawdopodobnie największa jak dotąd afera z ukrywaniem dochodów w rajach podatkowych przez sławy tego świata. Film „Kwity z Panamy” przedstawia kulisy tej afery. Redaktorzy „Süddeutsche Zeitung” opowiadają o jej początkach. Czy we współczesnym świecie, w którym media muszą utrzymać się na rynku, zaangażowane społecznie i niezależne dziennikarstwo jest jeszcze możliwe? Z Bastianem Obermayerem, głównym dziennikarzem śledczym „Süddeutsche Zeitung” i bohaterem „Kwitów z Panamy”, po projekcji porozmawia Bartosz Kocejko, dziennikarz OKO.press. Portal jest partnerem sekcji filmowej Czwarte oko, dotyczącej roli zaangażowanego dziennikarstwa.

Z przyczyn od nas niezależnych na spotkaniu po filmie nie będzie mógł być obecny Bastian Obermayer. Gościem podczas spotkania będzie Vadim Makarenko. Spotkanie poprowadzi Maciek Piasecki, dziennikarz portalu OKO.press.

Gość:
Vadim Makarenko - dziennikarz „Gazety Wyborczej", opisuje przełomowe wydarzenia i trendy na rynku mediów, w przemyśle rozrywkowym oraz marketingu. W „Dużym Formacie" opublikował m.in. reportaże „Templariusze Coca-Coli” i „Szpieg prawdę ci powie”, za które był nominowany do nagrody GrandPress. Autor książki „Tajne służby kapitalizmu”.

Prowadzący:
Maciek Piasecki - studiował historię sztuki i dziennikarstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Pisze o relacjach między kulturą a sprawami społecznymi, radykalizmie politycznym czy dyskryminacji w dostępie do usług publicznych. Debiutował w „Machinie”, publikował m.in. w „Wysokich Obcasach”, „Dwutygodniku” i „VICE”.