Jak wygląda Nowy Jork widziany oczami transseksualnych gwiazd artystycznego podziemia? Kim dzisiaj są pracownicy słynnej fabryki Ursus? Jak wygląda życie seksualne Polaków? I czym tak naprawdę był Bauhaus? Na te pytania odpowiedzą filmy z sekcji Miejsca na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity.
Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny w Europie odbywa się jednocześnie w sześciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Warszawska edycja odbędzie się w dniach 10-19 maja. Karnety na 16. edycję festiwalu w tym mieście są już w sprzedaży:
Jeden dzień z pracy warszawskiej fabryki Ursus i kamera w gabinecie psychoanalityka
„Zobacz, czy rozumiesz świat i czy świat rozumie ciebie” – to hasło zapowiadające 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity. Na tym największym w Polsce święcie filmu dokumentalnego odbędą się polskie premiery oczekiwanych filmów – m.in. „Symfonii fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik i „Diagnosis” Ewy Podgórskiej, który miał światową premierę na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie.
Fabryka Ursus była jednym z największych zakładów produkcji ciągników w Europie. Upadek komunizmu stał się początkiem jej końca. Dziesiątki tysięcy biografii pracujących tu ludzi wyrzucono na śmietnik historii. „Symfonia fabryki Ursus” Jaśminy Wójcik jest upamiętnieniem ich losów. Byli pracownicy Ursusa odtwarzają jeden dzień pracy zakładu.
Wyjątkowe biografie bohaterów i ich związek z miastem są tematem filmu „Diagnosis” Ewy Podgórskiej. Tym postaciom przyglądamy się z bliska – kamera towarzyszy im w przestrzeni przypominającej gabinet psychoterapeuty. Poznajemy w ten sposób ich najskrytsze pragnienia, wspomnienia miłości i relacji z ważnymi dla nich ludzi. – Jest dużo wstydu związanego z seksem w Łodzi. Ta seksualność jest spętana – opowiada jedna z bohaterek.
„Nowy Jork przyciąga outsiderów”
Amanda Lepore, Chloe Dzubilo, Sophia Lamar i T De Long – historie tych undergroundowych transseksualnych gwiazd i aktywistek poznajemy w filmie „Nienawidzę Nowego Jorku” („I Hate New York”) Gustavo Sáncheza. - Na mapie świata zawsze znajdowały się miejsca, które przyciągały outsiderów albo ludzi, którzy wyróżniali się wśród społeczności, z których pochodzili. Nowy Jork jest jednym z nich – mówi w filmie Amanda Lepore.
„Nienawidzę Nowego Jorku” pokazuje, jak poprzez walkę o wolność bohaterki zbudowały pomost pomiędzy transseksualnym aktywizmem a alternatywną sceną życia nocnego na Manhattanie. Historie Amandy Lepore, Chloe Dzubilo, Sophii Lamar i T De Long poznajemy wraz z niezwykłą ścieżką dźwiękową, na którą składają się muzyka Arca, a także nagrodzonego Oscarem kompozytora Ryūichi Sakamoto, eksperymentalnego muzyka Alva Noto, kultowej piosenkarki Sharon Needles i punk-rockowych kawałków Transistors.
Czym tak naprawdę był Bauhaus?
Radykalną artystyczną utopią, czy raczej ruchem, który wciąż wpływa na nasze życie i otaczający świat? Film „Duch Bauhausu” („Bauhaus Spirit”) Nielsa Bolbrinkera i Thomasa Tielscha przedstawia fascynującą historię powstałego 100 lat temu innowacyjnego nurtu w sztuce, a także wyrosłe z niego współczesne społeczne i artystyczne projekty.
Mimo upływu lat nadal silnie się z nim wiążą, bo Bauhaus okazuje się dziś ważniejszy niż kiedykolwiek wcześniej. Nie chodziło w nim przecież nigdy o sam proces twórczy, o sztukę dla sztuki.
16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, a w Bydgoszczy w dniach 12-19 maja 2019 r. Karnety na warszawską edycję festiwalu są już w sprzedaży: