Bydgoszcz ART.DOC Award została przyznana filmowi „Kraina miodu” Liubomira Stefanowa i Tamary Kotewskiej

Jury Konkursu Głównego 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity w Bydgoszczy w składzie: adw. Justyna Mazur, Emilia Walczak i Mateusz Buława, po zapoznaniu się z 13 filmami konkursowymi, nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity o równowartości 1500 euro, postanowiło przyznać… Tamarze Kotewskiej i Ljubomirowi Stefanowowi za film „Kraina miodu” („Honeyland”)! Film wcześniej otrzymał Grand Prix Śląska – Nagroda Marszałka Województwa Śląskiego i nagrodę główną festiwalu –Nagrodę Banku Millennium.

Jury uzasadniło swój werdykt następująco:

Tamara Kotewska i Ljubomir Stefanow stworzyli wspólnie małe arcydzieło kina dokumentalnego, gdzie niesamowite piękno obrazu idzie w parze ze zmyślną konstrukcją fabularną, zakładającą kilka targających emocjami widza zwrotów akcji, oraz ze wspaniałą a prostą historią. Przekaz filmu dotyka tutaj samego sedna naszego, człowieczego, istnienia w świecie w epoce antropocentryzmu: gubi nas wszystkich chciwość względem natury, degradująca środowisko naturalne i zaburzająca równowagę planety, chciwość reprezentowana w „Krainie miodu” przez figurę zachłannego kupca – personifikację kapitalizmu, wcielenie zła i głupoty. Gubi nas samolubne i egoistyczne nieliczenie się z nikim i z niczym. Lecz poetycki obraz pokazuje także scenariusz alternatywny: jak mogłoby być, gdybyśmy żyli w zgodzie z otaczającym nas światem przyrody, postępując wobec niego fair. To społecznie zaangażowane kino artystyczne nie bez powodu uhonorowane zostało m.in. nagrodą główną jury Sundance Film Festival 2019 – teraz także Bydgoszcz ART.DOC Award. Już wiemy, dlaczego Kubuś Puchatek tak kochał miód!

Więcej o filmie >>

Jury postanowiło również przyznać dwa równorzędne wyróżnienia: dla filmu „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”) Madsa Brüggera oraz „Serbki” („Srbenka”) Nebojšy Slijepčevicia, które przypominają nam, że niezależnie od szerokości geograficznej ludzie ludziom potrafią zgotować straszny los oraz że nikczemność i chęć tłamszenia wolności i praw drugiego człowieka nigdy nie znika.

Ale to jeszcze nie wszystkie nagrody przyznawane podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Jak co roku, widzowie festiwalu wybiorą najlepszy film i przyznają nagrodę publiczności, czyli Nagrodę Dokumentalną Warszawy. Wysokość nagrody to 2 000 euro, ufundowane przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy. W konkursie biorą udział wszystkie filmy prezentowane w programie festiwalu. Każdy widz może głosować i być jurorem Festiwalu Millennium Docs Against Gravity!

23 maja w Gdyni zostanie przyznana Nagroda Prezydenta Miasta Gdyni i 15 000 zł. Tego dnia poznamy także wyniki Konkursu „Co Jest Grane 24”, w której o nagrodzie zadecydują widzowie festiwalu w Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Katowicach, wskazując na swój ulubiony film spośród 12 tytułów przedstawiających rozmaite zjawiska popkulturowe, ale i poważniejsze tematy. Reżyser zwycięskiego filmu otrzyma statuetkę i 1 000 euro.