Bydgoszcz ART/DOC Award
Nagrodę Bydgoszcz ART.DOC Award przyzna lokalne jury w składzie:
Adwokat Justyna Mazur – od roku 2013 dziekan Okręgowej Rady Adwokackiej w Bydgoszczy oraz członek Naczelnej Rady Adwokackiej, zaangażowany działacz samorządowym i niestrudzony obrońca praw człowieka i wolności obywatelskich w kraju i zagranicą. Była uczestnikiem misji obserwacyjnych Naczelnej Rady Adwokackiej do Gruzji, Kazachstanu i na Ukrainie. Występowała w Parlamencie Włoskim przed Senacką Komisją Praw Człowieka, gdzie z sukcesem broniła osób deportowanych. Pełni także funkcję Wiceprezesa Zrzeszenia Prawników Polskich z siedzibą w Bydgoszczy. Laureatka wielu odznaczeń, nagród i wyróżnień. Uhonorowana m.in. odznaką „Adwokatura Zasłużonym”, Medalem Prezydenta RP za Zasługi dla Adwokatury, Medalem Prezydenta Miasta Bydgoszczy oraz najwyższym odznaczeniem Zrzeszenia Prawników Polskich. W 2017 r., zdobyła statuetkę "Złoty Paragraf" dla najlepszego adwokata, przyznawaną przez redakcję „Dziennika Gazety Prawnej”. Również w 2017 r. w rankingu „Expressu Bydgoskiego” znalazła się w pierwszej trójce najbardziej wpływowych kobiet Bydgoszczy obok wiceprezydent Iwony Waszkiewicz oraz Joanny Franczak, bydgoskiej restauratorki. W kwietniu 2018 r. odebrała z rąk prezydenta Bydgoszczy Medal Kazimierza Wielkiego dla Okręgowej Rady Adwokackiej za szczególne zaangażowanie na rzecz miasta i jego mieszkańców.
Emilia Walczak – prozaiczka, publicystka, redaktorka kwartalnika „Fabularie” oraz miesięcznika „Bydgoski Informator Kulturalny”. Absolwentka kulturoznawstwa na UAM. Laureatka 1. edycji Konkursu Literackiego im. Henryka Berezy „Czytane w maszynopisie”. Autorka książek „Fake, czyli konfabulacje zachodzą na zakrętach” (2013), „Hey, Jude!” (2015) i „Po drodze z Tadeuszem Nowakowskim. Spacerownik” (2017). Redaktorka i współautorka książki „Między traumą a urzeczeniem: mechanika pamięci w pisarstwie Tadeusza Nowakowskiego” (2018). Teksty o literaturze, komiksach i filmie publikowała m.in. w „Znaku”, „Zeszytach Literackich”, „Nowych Książkach”, „Odrze”, „Ha!arcie”, „Kwartalniku Filmowym”, „Panoptikum”, „Zeszytach Komiksowych”, „Poboczach”, „Miasteczku Poznań”, polskiej edycji „Le Monde diplomatique” czy w internetowym wydaniu „Krytyki Politycznej”. Mieszka w Bydgoszczy.
Mateusz Buława – młody, niezależny reżyser krótkometrażowych filmów dokumentalnych oraz autor zdjęć filmowych. Współzałożyciel kolektywu filmowego Apofi. Już jako nastolatek realizował swoje pierwsze wizje w Bydgoskiej Kronice Filmowej pod opieką Macieja Cuske i Marcina Sautera. Absolwent kursu „Przedszkole filmowe” w Szkole Wajdy. Jeden z autorów polskiej edycji dokumentalnego projektu „Świat od świtu do zmierzchu”. Jego filmy „Gdy przyjdzie mi ten świat porzucić“ oraz „Nieoczekiwane“ zdobyły wiele nagród oraz były pokazywane na festiwalach filmowych w kraju i za granicą m.in. Camerimage, Tofifest, MFF Manheim, Krakowski Festiwal Filmowy, MFF Żubroffka, Lubuskie Lato Filmowe, OKFA, Kameralne Lato, Okiem Młodych, Offeliada oraz w TVP2. Stypendysta Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego oraz Prezydenta Miasta Bydgoszczy.