Czas lasów
Dziś model leśnictwa przemysłowego rozwija się w przyspieszonym tempie. Film przedstawia, na czym polega ten proces ingerencji w życie przyrody i jakie ma skutki uboczne. Zadaje pytanie o jego możliwe alternatywy. Okazuje się, że dylemat, czy wolimy las pełen życia, czy raczej zieloną pustynię, to nie tylko kwestia naszych dzisiejszych wyborów lecz przede wszystkim tego, jak definiujemy przyszły krajobraz otaczającej nas rzeczywistości.
Zanim człowiek zaczął bezmyślnie i masowo ingerować w życie lasów, te rządziły się własnymi prawami zrównoważonego rozwoju. Obumarłe drzewa były wystawione na działania przyrody, nie było wycinek, tępienia zwierzyny leśnej czy pozyskiwania pożytków leśnych. Potem pojawił się człowiek i zaczął zarządzać gospodarką leśną po swojej technologicznej i ekonomicznej myśli. Las potraktowany został użytkowo – zaczął zaspokajać jego potrzeby, stał się dostarczycielem drewna, zwierzyny, owoców i grzybów. Dziś las jako symbol autentycznie dzikiej przyrody przechodzi bezprecedensową fazę industrializacji. Ciężka mechaniczna obróbka, monokultura, nawozy, pestycydy doprowadzają do utraty jego pierwotnych cech.
-
czas trwania:103 min.
-
kraj/rok:Francja /2018
-
reżyseria:
-
zdjęcia:Colin Lévêque, Georgi Lazarevski, Nicolas Duchêne, François-Xavier Drouet
-
produkcja:Raphaël Pillosio / L’atelier documentaire
-
wybrane festiwale i nagrody :2018 – IDFA Amsterdam, 2018 – MFF Locarno: Nagroda Główna Krytyki, 2018 – Mediterraneo Video Festival, 2018 – Verzio Human Rights FF: Nagroda Publiczności
-
sekcje:
-
konkursy:
-
tagi:
-