Znamy już pierwsze tytuły Millennium Docs Against Gravity 2019

Znamy już pierwsze tytuły 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. W programie m.in. najnowsze dzieło Wernera Herzoga i nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie „In Touch” Pawła Ziemilskiego. Ponadto widzowie zobaczą nowe filmy Tonislava Hristova i Madsa Brüggera, które znalazły się w programie festiwalu Sundance 2019.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity to największy festiwal filmów dokumentalnych w Polsce. Jako jedyny w Europie odbywa się jednocześnie w pięciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Lublinie i Bydgoszczy. 16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie i Wrocławiu, w Gdyni widzowie zobaczą nasze filmy w dniach 15-24 maja, w Lublinie w dniach 10-19 maja, a w Bydgoszczy w dniach 11-18 maja 2019 r.

Spotkanie na szczycie Wernera Herzoga i Michaiła Gorbaczowa

Podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity polską premierę będzie miał najnowszy film Wernera Herzoga ,  który ma na swoim koncie nominację do Oscara. „Herzog / Gorbaczow” („Meeting Gorbachev”) opowiada historię radzieckiego przywódcy, nagrodzonego pokojową Nagrodą Nobla. W serii wywiadów, ale także za pośrednictwem archiwalnych materiałów, poznajemy poglądy polityka na wydarzenia, które ukształtowały współczesny świat.

Mads Brüggera na tropie zagadki śmierci Sekretarza Głównego ONZ

Kolejny hitem 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity to „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjold”) Madsa Brüggera, znanego ze charakterystycznej metod pracy filmowej - „performatywnego dziennikarstwa”.

Mads Brügger i szwedzki prywatny detektyw Göran Bjorkdahl starają się rozwikłać zagadkę śmierci Daga Hammarskjolda, Sekretarza Generalnego Organizacji Narodów Zjednoczonych. Okazuje się jednak, że odkrywają zagadkę o wiele większą…

Odnaleźć pewność siebie

„Magiczne życie V” (“The Magic Life of V”) Tonislava Hristova (twórca dobrze znany polskim widzom festiwalu dzięki filmowi „Dobry listonosz”) to intymny portret młodej kobiety Veery, która stara się zyskać pewność siebie dzięki grze aktorskiej. Prowadzi siebie i swojego niepełnosprawnego brata przez świat rozmaitych ról, tożsamości i magii, aby znaleźć odwagę i zmierzyć się z demonami przeszłości związanymi z ich ojcem.

Nagrodzony na IDFA „In Touch” Pawła Ziemilskiego

W maju widzowie MDAG będą mogli też zobaczyć film Pawła Ziemilskiego „In Touch”, nagrodzony na prestiżowym festiwalu IDFA w Amsterdamie nagrodą specjalną. W filmie poznajmy historię mieszkańców wsi Stare Juchy, z której prawie jedna trzecia mieszkańców wyemigrowała do Islandii. 

Starsze pokolenie, które zostało w Polsce, ma nadzieję na ich powrót, ale młodzi rozpoczęli już nowe życie na emigracji. To wzruszająca, intymna, uniwersalna opowieść o rodzinie, miłości i technologii, która w zmieniającym się świecie umożliwia kontakt między najbliższymi.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, a w Bydgoszczy w dniach 11-18 maja 2019 r. Karnety na warszawską edycję festiwalu trafiły już do sprzedaży. Więcej informacji:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/news/karnety-juz-w-sprzedazy