Roboty zastąpią ludzi? Odsłaniamy nową sekcję filmową Science Non-Fiction!

Sztuczna inteligencja powstaje już dziś i jest do nas łudząco podobna! Zobacz filmy nowej sekcji filmowej Science Non-Fiction 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity!

Dlaczego ludzie dążą do zaprojektowania robotów o wyglądzie człowieka? To pytanie powraca w dokumentalnym filmie „Mój przyjaciel robot” („Hi, I.A.”) Isy Willinger. A w filmie „Nowy, lepszy człowiek” („More Human Than Human”) Tommy Pallotta i Femke Wolting postanowili zbudować własnego robota, aby sprawdzić, czy może on zastąpić ich w roli filmowców.

Podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się w dniach 10-24 maja w sześciu miastach Polski: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie, Bydgoszczy, zostanie zaprezentowana nowa sekcja filmowa Science Non-Fiction i tematy związane z przyszłością, na którą co raz większy wpływ będzie miał rozwój technologii.

Roboty do złudzenia przypominające ludzi

Czemu potrzebujemy humanoidalnych robotów? Dlaczego konstruujemy je na podobieństwo człowieka? - Ludzki mózg rozpoznaje ludzi. Dlatego idealnie zaprogramowanym interfejsem dla człowieka jest człowiek – tłumaczy jeden z bohaterów filmu „Mój przyjaciel robot”, zajmujący się pionierskimi badania dotyczącymi sztucznej inteligencji.

W filmie poznajemy robota, którego ciało do złudzenia przypomina bardzo atrakcyjną kobietę, która rozwija się, prowadząc długie rozmowy z jej ludzkim przewodnikiem. W środowisku rodziny jednego z naukowców „wychowywany” zostaje inny robot, który okazuje się ulubieńcem… seniorki rodu. Jego socjalizacji przypomina wychowywanie dzieci. Wszystko w imię tego, aby stworzone istoty lepiej służyły człowiekowi. Aby do tego doszło, muszą lepiej zrozumieć człowieka.

Czy w pełni ufasz swojemu komputerowi?

Ale z rozwojem technologii wiążą się także obawy o naszą przyszłość. W filmie „Czy ufasz temu komputerowi” („Do You Trust This Computer?”) Chrisa Paine’a poznajemy nowy typ samouczących się komputerów. Czy to zwiastun nowej epoki, czy raczej wieszczący koniec ludzkości wynalazek? Film pokazuje mroczną stronę techniki i ryzyko, jakie wiąże się z wynalezieniem sztucznej inteligencji.

O tym, czy przyszłość nadeszła już dziś przekonujemy się także w filmie „Gruzińska kopalnia bitcoinów” („Harvest”) Misho Antadze. Znana z wina i turystyki Gruzja jest dziś trzecim co do wielkości eksporterem bitcoinów na świecie. Kraj, który jeszcze do niedawna miał problem z dostawami energii, angażuje się dziś w nowoczesną, zaawansowaną technologicznie formę kapitalizmu. Tu granica między tym, co naturalne i wirtualne powoli zanika.

Ale to tylko niektóre z filmów o przyszłości, które będziecie mogli zobaczyć podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. To największe święto filmu dokumentalnego w Polsce odbędzie się 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.

Trwa sprzedaż karnetów na warszawską edycję festiwalu:

KUP KARNET