Pamięć ciała, świadomość miejsca – spotkanie po filmie „Symfonia Fabryki Ursus”


poniedziałek, 13 maja | 18:00 | Kino Światowid, sala Duża

Pamięć ciała, świadomość miejsca spotkanie po filmie „Symfonia Fabryki Ursus” z reżyserką Jaśminą Wójcik

W języku polskim

Partner: Instytut Filozofii Uniwersytetu Śląskiego

„Symfonia Fabryki Ursus” to zwieńczenie kilkuletniego projektu społecznego, podczas którego reżyserka pracowała z byłymi pracownikami i pracownikami jednej z najsłynniejszych fabryk w Polsce. Jak miejsce pracy wpłynęło na świadomość ich ciała? Jak ciało może zostać wykorzystane w maszynie jakim jest fabryka? W jaki sposób powrót po latach działa na ludzką pamięć i ciało? Podczas spotkania z reżyserką poruszymy kwestie postindustrialnych miejsc w kontekście ponowoczesnego miasta i filozofii miejsca.

Gość:

Jaśmina Wójcik - artystka oddana aktywizmowi i sztuce skupionej na społeczności. Adiunkt na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W 2016 roku otrzymała I nagrodę w Konkursie Filmowym, przyznaną przez Muzeum Sztuki Współczesnej i Państwowy Instytut Filmowy za swój pełnometrażowy film „Symfonia Fabryki Ursus”. W 2015 roku otrzymała (razem z Izą Jasińską, Pat Kulką i Igorem Stokfiszewskim) Grand Prix Warszawskiej Nagrody Edukacji Kulturalnej za projekt „Fabryka.Ursus 2014”, wkomponowany w przestrzeń miejską byłych Zakładów Mechanicznych w Ursusie. W 2015 roku brała udział w projekcie Radical Democracy: Reclaiming the Commons; jako członek drużyny warszawskiej była jednym z inicjatorów Miasto–Wspólna Sprawa, nieformalnej koalicji warszawskich inicjatyw pracujących na rzecz ochrony przestrzeni publicznej.

Prowadzenie:

dr Mariola Sułkowska-Janowska -  adiunkt w Instytucie Filozofii  Uniwersytetu Śląskiego i wykładowca na Wydziale Teatru Tańca krakowskiej AST. Stypendystka Institutes for Advanced Study in the Humanities w Edynburgu oraz Wassenaar. Zafascynowana estetyką i filozofią sztuki współczesnej. W ramach współpracy z międzynarodową grupą badawczą CULTMEDIA zajmuje się min. wpływem nowych mediów na twórczość artystyczną, estetykę przestrzeni miejskich i relacji interpersonalnych. Popularyzatorka wiedzy o sztuce współczesnej.