Drugi koncert Antoha MC i dyskusja o przyszłości życia na Ziemi – weekend pełen emocji na 16. Festiwalu Filmowym Millennium Docs Against Gravity!

W ten weekend: warsztaty z zapamiętywania i komunikacji między ludźmi i psami, dyskusja o tym, czy mamy jeszcze czas na uratowanie naszej planety, rozmowa dla najmłodszych z edukatorem o hejcie, spotkanie z reżyserem Madsem Brüggerem po pokazie filmu „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” – polecamy wydarzenia drugiego weekendu 16. Millennium Docs Against Gravity!

SOBOTA, 18 MAJA

Spotkanie i warsztat: Rozmowy psów i ludzi. Ćwiczenia z komunikacji w nawiązaniu do filmu „Najlepszy przyjaciel człowieka” (18.05, BarStudio, godz. 12:00)

Jednym z filmów prezentowanych podczas festiwalu jest „Najlepszy przyjaciel człowieka” („Buddy”). Reżyserka Heddy Honigmann z uwagą i czułością śledzi relacje sześciu par ludzi i ich psów-opiekunów, wypełniając treścią banalne sformułowanie o „mądrości zwierząt”, próbując uchwycić specyfikę psich umiejętności, a także zgłębić niepowtarzalność tej niezwykłej międzygatunkowej relacji.

W nawiązaniu do filmu, który zostanie pokazany w sobotę o 16:00 w kinie Muranów,  odbędzie się spotkanie dla czworonogów i ich właścicieli. Uczestnicy spotkania podczas rozmowy spróbują odpowiedzieć na pytania: Jak wygląda świat z psiej perspektywy? Czego potrzebują od nas czworonożni przyjaciele, a co możemy im dać? Jak mówić do psa i jak odczytywać psie komunikaty? Po rozmowie zaplanowano zaś miniwarsztaty „Z Psem w Pełni”, które pomogą zrozumieć, jak niewielkie zmiany w naszym zachowaniu mogą poprawić naszą relację z psem i jego poczucie szczęścia.

W wydarzeniach udział wezmą dziennikarka, psycholożka zwierzęca i weterynarka Dorota Sumińska, założycielka i prezeska Fundacji KARUNA – Ludzie dla Zwierząt Beata Krupianik oraz doświadczone psie terapeutki, specjalistki psiej komunikacji - Kasia Patej (Zendog.pl) i Ania Gadomska (PsyHauTerapia.pl).

Przez cały czas trwania festiwalu we wszystkich kinach można wesprzeć Fundację Karuna, która walczy z psią bezdomnością. Datek można przekazać także przed i po projekcjach filmów "Najlepszy przyjaciel człowieka" i "Skatepark królów" oraz w trakcie spotkania i warsztatu "Rozmowy psów i ludzi. Ćwiczenia z komunikacji".

Więcej o wydarzeniu

Debata: Czy człowiek zniszczy życie na Ziemi? Czy możemy jeszcze uratować naszą planetę? po pokazie filmu „Antropocen: epoka człowieka” (18.05, Kinoteka 1, godz. 16:00)

Na festiwalu prezentowany jest także „Antropocen: epoka człowieka” („Anthropocene: The Human Epoch”). Reżyserzy obrazu  – Jennifer Baichwal, Nicholas de Pencier i Edward Burtynsky – stworzyli utrzymaną w surrealistycznym duchu medytację na temat masowych, głębokich i trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka.

Sobotnia projekcja obrazu stanie się punktem wyjścia do dyskusji ekspertów o tym, czy mamy jeszcze czas na uratowanie życia na Ziemi takim, jakie znamy, i jeśli tak, to w jaki sposób możemy tego dokonać. W rozmowie udział wezmą: rzeczniczka prasowa WWF Polska Katarzyna Karpa-Świderek, współzałożyciel Instytutu na rzecz Ekorozwoju (InE) i Fundacji Efektywności Energetycznej Polski Andrzej Kassenberga, aktorka, kulturoznawczyni i aktywistka klimatyczna Monika Sadkowska oraz przedstawiciel ruchu Młodzieżowy Strajk Klimatyczny Jan Ciemniewski.

Więcej o wydarzeniu

Spotkanie z atletą pamięci - Bartłomiejem Boralem. Warsztat: Ćwiczenia z pamięci po pokazie filmu "Igrzyska pamięci" (18.05, Luna, godz. 15:30)

Jedną z atrakcji przedostatniego dnia festiwalu będzie spotkanie z Bartłomiejem Boralem, pierwszym w historii reprezentantem Polski na Mistrzostwach Świata Pamięci, wielokrotnym rekordzistą Polski w zapamiętywaniu. Sportowiec podczas 45 minut kreatywnej zabawy pokaże co potrafi zapamiętać wyćwiczony mózg i jak można na co dzień ćwiczyć swoją pamięć.

Wydarzenie odbędzie się w odniesieniu do filmu „Igrzyska pamięci” ("Memory Games"), reż. Janet Tobias i Claus Wehlisch, o życiu czterech mistrzów zapamiętywania z USA, Wielkiej Brytanii, Niemiec i Mongolii, którzy walczą w konkursie o tytuł World Memory Champion.

Więcej o wydarzeniu

Spotkanie z reżyserem Madsem Brüggerem po pokazie filmu „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” (18.05, Luna sala A, godz. 17:30)

Sobota to okazja, by spotkać się z reżyserem Madsem Brüggerem, który na festiwalu prezentuje film „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”).

W 1961 roku w tajemniczych okolicznościach w Rodezji Północnej (dziś Zambia) rozbił się samolot sekretarza generalnego ONZ Daga Hammarskjölda. W katastrofie nikt nie przeżył. Hammarskjöld leciał na negocjacje w sprawie zawieszenia broni pomiędzy siłami ONZ a oddziałami z separatystycznego stanu Katanga. Był równie popularny co kontrowersyjny, bo wierzył, że może zaprowadzić pokój w Afryce, oddając kontynent Afrykanom. Okoliczności katastrofy lotniczej nie były jasne. Powszechnie wiadomo, że Hammarskjöld był wówczas zwolennikiem niepodległości Konga wbrew woli europejskich firm górniczych i innych potężnych podmiotów, a katastrofa była zamachem. Kto chciał zabić Hammarskjölda i czy prawdę można dziś ujawnić?

Więcej o filmie

Koncert Antoha MC (18.05, Kulturalna, 22:00)

Jedna z jego piosenek jest wykorzystana jako klamra zamykająca film „Transnitria” („Transnitra”, reż Anna Eborn). Antoha MC ma miliony wyświetleń swoich klipów w internecie, setki tysięcy fanów i być może jest jednym z największych odkryć rosyjskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Trudno pisać o tym artyście – o wiele łatwiej się go słucha. Przez jego twórczość przebija się chęć przekazania konkretnych emocji: miłość, przyjaźń czy beztroska radość i szczęście.

NIEDZIELA 19 MAJA

Spotkanie dla rodziców: Dlaczego nastolatki zwierzają się w internecie? po pokazie filmu „Zwierzenia nastolatków”, reż. Ayelet Albenda (19 maja Iluzjon Stolica, godz. 11:00)

Co dzieje za zamkniętymi drzwiami pokojów nastolatków? Dlaczego wolą opowiadać o swoim życiu na YouTube niż w realu? Czy chodzi głównie o zdobycie popularności? Czy znajdują tam akceptację i zrozumienie? Po filmie porozmawiamy o tym, jaką rolę odgrywa internet w życiu młodych ludzi i w jaki sposób rodzice mogą uczestniczyć w tym świecie. Naszą gościnią będzie Ewa Dziemidowicz - terapeutka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Poradni „Dziecko w Sieci” oraz w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Dyskusja: Czy sztuka może zmienić rozumienie świata i przełamać społeczne tabu? po pokazach filmów „America Is Not Ready for This” (reż. Karol Radziszewski) oraz wideo-artach „Sztuka konsumpcyjna” (reż. Natalia LL) i „Zmiana. Mój problem jest problemem kobiety” (reż. Ewa Partum) (19 maja, Iluzjon Stolica, godz. 14:00)

W filmie „America Is Not Ready for This” Karol Radziszewski przeprowadza filmowe śledztwo, którego punktem wyjścia jest pobyt stypendialny polskiej artystki Natalii LL w Nowym Jorku w 1977 roku. Rozmawia m.in. z Mariną Abramović i gwiazdą filmów Warhola - Mario Montezem, aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy Ameryka była gotowa na przyjazd polskiej artystki, dziś jednej z najważniejszych twórczyń w polskiej sztuce. Jak zmienia się sytuacja tworzących dziś kobiet i jak wyglądała w przeszłości? Jaka jest rola prac, które przełamują społeczne tabu i uprzedzenia? I dlaczego to dziś ważne, aby sięgać do dziedzictwa awangardowych artystek i artystów? Spotkanie zapowiada całoroczny cykl programu Akademii filmu awangardowego, którego organizatorami są Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na zajęcia będą mogli zapisać się zarówno studenci UW i ASP, jak i wszyscy zainteresowani.

Gośćmi spotkania będą Magda Lipska – kuratorka, kulturoznawczyni i teoretyczka sztuki. Studiowała w Instytucie Kultury Polskiej na UW, Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Goldsmiths College w Londynie. Od 2008 roku kuratorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Karol Radziszewski – interdyscyplinarny artysta, wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Twórca "Queer Archives Institute". Laureat Paszportu „Polityki” (2009).

Debata: Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? po pokazie filmu „Marek Edelman...i była miłość w Getcie”, reż. Jolanta Dylewska (19 maja, Muranów Gerard, godz. 16:00)

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się największą wartością, większą nawet niż życie. Jak wyglądała praca nad tym powstającym przez lata fabularyzowanym dokumentem? Jak przebiegały rozmowy z Markiem Edelmanem? I jak jego słowa mają się do tego, co wiemy o naturze ludzkiej? O tym m.in. porozmawiamy podczas debaty organizowanej przez miesięcznik „Zwierciadło”.

Gośćmi spotkania będą: Jolanta Dylewska, reżyserka filmu,  Paula Sawicka - współautorka właśnie wznowionej głośnej książki „I była miłość w getcie” (wraz z Markiem Edelmanem), psycholożka i działaczka społeczna, Bartosz Szymczyk - psychoterapeuta, terapeuta par i rodzin, ośrodek Ogrody Zmian. Spotkanie poprowadzi: Zofia Fabjanowska-Micyk - dziennikarka, redaktorka działu kultury miesięcznika „Zwierciadło”.

Więcej o wydarzeniu

Spotkanie: Bieganie jako medytacja po pokazie filmu „3100: biegnij i medytuj”, reż. Sanjay Rawal (19 maja, Luna B, godz. 18:00)

Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy biegają lub chcą zacząć biegać. Porozmawiamy o tym, jak nie biegać, a w jaki sposób warto to robić. Zastanowimy się również, co to znaczy biegać z głową? Nasz gość postara się przekazać oraz wytłumaczyć swoje najważniejsze przekonanie: „Z trasy się nie schodzi”.

Gościem spotkania będzie: Wojciech Staszewski - dziennikarz „Gazety Wyborczej”, współtwórca akcji „Polska Biega”. Ma na koncie ponad 60 maratonów.

Więcej o wydarzeniu

Drugi koncert: Antoha MC w nawiązaniu do filmu "Transnistria" (19 maja, Kulturalna, godz. 21:30)

Bilety kupicie tutaj.

Jedna z jego piosenek jest wykorzystana jako klamra zamykająca film „Transnitria” („Transnitra”, reż Anna Eborn). Antoha MC ma miliony wyświetleń swoich klipów w internecie, setki tysięcy fanów i być może jest jednym z największych odkryć rosyjskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Trudno pisać o tym artyście – o wiele łatwiej się go słucha. Przez jego twórczość przebija się chęć przekazania konkretnych emocji: miłość, przyjaźń czy beztroska radość i szczęście.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.

Program projekcji i wydarzeń towarzyszących