Spotkanie z Siergiejem Łoźnicą, debata o miłości w czasach Tindera i gala wręczenia nagród – środa i czwartek na 16. MDAG

Spotkanie z nagradzanym w Cannes reżyserem Siergiejem Łoźnicą po projekcji „Donbasu”, dyskusja na temat miłości w czasach Tindera, podczas której porozmawiamy o tym, dlaczego wchodzimy w „związki z przeszkodami. Poza tym dyskusja o znaczeniu programu Erasmus, spotkanie z reżyserem Witalijem Manskim i last but not least gala wręczenia nagród i premiera filmu o PJ Harvey! – tak wygląda plan najważniejszych wydarzeń w środę i czwartek na 16. Millennium Docs Against Gravity.

 

ŚRODA, 15 MAJA

Spotkanie z reżyserem Siergiejem Łoźnicą po filmie „Donbas” (15.05, Kinoteka 4, godz. 19:30)

 W środę uczestnicy festiwalu będą mogli spotkać się ponownie z Siergiejem Łoźnicą, reżyserem „Donbasu” („Donbass”), nagrodzonego za najlepszą reżyserię w sekcji Un Certain Regard na Festiwalu Filmowym w Cannes. Siergiej Łoźnica („Łagodna”, „We mgle”, „Szczęście ty moje”) w swoim najnowszym filmie fabularnym w hipnotycznym, pełnym groteski stylu zabiera nas w podróż przez Noworosję – państwo-widmo, w którym żołnierze nie wiedzą, kto nimi dowodzi, a sąd odbywa się na ulicy w postaci publicznych linczów. Tu propaganda uchodzi za prawdę, wojna za pokój, a nienawiść deklarowana jest jako miłość. Jedynym sposobem na przeżycie jest śmiech…

 Więcej o filmie:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Donbas

 

Debata: Miłość w czasach Tindera. Czy można być w kilku związkach jednocześnie? po filmie „Anders, ja i jego 23 inne kobiety” (15.05, Kinoteka 1, 20:00)

Dlaczego wchodzimy w tak zwane „związki z przeszkodami”? Jakie kobiety są zainteresowane relacją z mężczyzną, który spotyka się jednocześnie z innymi 23 kobietami? Na czym polega taka relacja? Czy partnerzy dobierają się na zasadzie deficytów? Kim jest współczesny Casanova? A kim kobieta, która wiąże się z takim partnerem? Co ich łączy? Co przyciąga ich do siebie? Gdzie tkwi pułapka, w którą wpadają? Czy ludzie się tak naprawdę zmieniają? Nawet, gdy chcą tej zmiany? Czy „normalny” mężczyzna lub kobieta to nudny partner? Jakie emocje czujecie w trakcie tego filmu: zrozumienie, irytację, znudzenie, złość? Postaramy się odpowiedzieć na te pytania po pokazie filmu „Anders, ja i jego 23 inne kobiety”, który odbędzie się 15 maja o godz. 20:00 w Kinotece.

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Debata%253A-Milosc-w-czasach-Tindera.-Czy-mozna-byc-w-kilku-zwiazkach

 

CZWARTEK, 16 MAJA

Gala wręczenia nagród i premierowy pokaz filmu „PJ Harvey. A Dog Called Money” (16.05, Teatr Studio, godz. 19:00)

W czwartek poznamy zwycięzców tegorocznego festiwalu. Po gali wręczenia nagród w Teatrze Studio odbędzie się premierowy pokaz „PJ Harvey. A Dog Called Money” („A Dog Called Money”) w reż. Seamusa Murphy’ego.W filmie dziecko z ciekawością przyciska twarz do okna samochodu, w którym siedzą brytyjska artystka PJ Harvey oraz współpracujący z nią, wielokrotnie nagradzany irlandzki fotoreporter i filmowiec Seamus Murphy. Znajdują się w Kabulu w Afganistanie. Pozostałe miejsca, do których podróżują, to Kosowo i biedne dzielnice Waszyngtonu. PJ Harvey szuka inspiracji. Jej myśli słychać z offu. Murphy to wszystko nagrywa. Inspiracja zamienia się w poezję, która daje początek piosenkom z albumu „The Hope Six Demolition Project”.

 

Wejściówki na film i Galę można odebrać w Centrum Festiwalowym w Kinotece.

Więcej o sekcjach konkursowych: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/contests

Więcej o filmie: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/PJ-Harvey.-A-Dog-Called

 

Spotkanie dla seniorów: Można żyć bez psa, ale nie warto, po pokazie filmu "Najlepszy przyjaciel człowieka" (16.05, Luna A, godz. 13:00)

Jednym z filmów prezentowanych podczas festiwalu jest „Najlepszy przyjaciel człowieka” („Buddy”). Reżyserka Heddy Honigmann z uwagą i czułością śledzi relacje sześciu par ludzi i ich psów-opiekunów, wypełniając treścią banalne sformułowanie o „mądrości zwierząt”, próbując uchwycić specyfikę psich umiejętności, a także zgłębić niepowtarzalność tej niezwykłej międzygatunkowej relacji.

Przed czwartkową projekcją obrazu Towarzystwo Inicjatyw Twórczych „ę”, prowadzące projekty społeczno-kulturalne w całej Polsce, opowie o przełamywaniu stereotypów związanych z wiekiem oraz o inicjatywach seniorów, którzy dzielą się swoimi pasjami i umiejętnościami w realizacji projektów międzypokoleniowych angażujących społeczności lokalne.

Po pokazie odbędzie się spotkanie z psimi terapeutkami Kasią Patej (Zendog.pl) i Anią Gadomską (PsyHauTerapia.pl), które zapraszają do rozmowy o tym, jak dzielenie życia z psem wpływa na psychiczne i fizyczne zdrowie człowieka oraz, czy obawy o to, że nie wystarczy nam zdrowia, siły albo środków, aby opiekować się psem, są uzasadnione?

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie-dla-seniorow%253A-Mozna-zyc-bez-psa%252C-ale-nie

 

Spotkanie: Czy pół roku Erasmusa powinno być obowiązkowe dla Europejczyków? Po pokazie filmu „Erasmus - obywatele Europy” (16.05, Luna B, godz. 18:30)

„Erasmus - obywatele Europy” („Citizen Europe”), reż. Aggeliki Aristomenopoulou i Andreas Apostolidis, to filmowa podróż po Europie i jej kulturze widziana oczami uczestników programu Erasmus – powstałego w 1987 roku projektu wymiany studentów między uczelniami z krajów Unii Europejskiej.

Po projekcji obrazu, który pokazuje, czym tak naprawdę jest ten program, zaplanowana została rozmowa z przedstawicielem organizacji Erasmus Student Network Polska, krajowego oddziału największej organizacji studenckiej w Europie, której celem jest wspieranie i promowanie mobilności w ramach międzynarodowych programów wymiany takich jak Erasmus+.

Więcej o wydarzeniu: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/event/Spotkanie%253A-Czy-pol-roku-Erasmusa-powinno-byc-obowiazkowe-dla

 

Spotkanie z reżyserem Witalijem Manskim po filmie „Świadkowie Putina" (16.05, Kinoteka 1, godz. 20:00)

W czwartek po pokazie filmu „Świadkowie Putina” („Putin's Witnesses”) z widzami spotka się reżyser Witalij Manski, dobrze znany festiwalowej publiczności dzięki „Pod opieką wiecznego słońca” – zwycięskiego filmu 13. Edycji Millennium Docs Against Gravity. W swoim najnowszym obrazie twórca cofa się dwadzieścia lat wstecz, do 31 grudnia 1999 roku, gdy Władimir Putin wstąpił na fotel prezydenta Rosji. Na podstawie materiałów z lat 1999-2000, relacji świadków wydarzeń, jakie miały miejsce po grudniu 1999 roku oraz własnych refleksji i doświadczeń z tamtego okresu, reżyser tworzy filmowy portret Władimira Putina i przełomowego okresu w historii Rosji, odsłaniając prawdziwe oblicze Putina i strategie, ukryte pod niezwykle inteligentnie skonstruowaną maską.

Więcej o filmie: https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Swiadkowie

 

Spotkanie z reżyserem Siergiejem Łoźnicą po filmie „Proces” (16.05, Iluzjon sala Stolica, godz. 20:00)

W czwartek z publicznością po pokazie filmu „Proces” („Process”) spotka się reżyser Siergiej Łoźnica. W tej pokazywanej m.in. na festiwalach w Wenecji, Toronto i Amsterdamie produkcji twórca odtwarza pieczołowicie przebieg procesów stalinowskich. Opowiada o tym, jak w 1930 roku w Moskwie grupa czołowych ekonomistów i inżynierów została oskarżona o spiskowanie przeciwko rządowi sowieckiemu. Film Łoźnicy ukazuje pokazową machinę państwowego terroru stworzoną przez Stalina w celu legitymizacji jego władzy. Dzięki odrestaurowanym czarno-białym archiwalnym nagraniom, mamy szansę przyjrzeć się procesowi, w którym wszyscy z premedytacją kłamali – od oskarżonych, przez świadków, aż po sędziów. Ten utrzymany w kafkowskiej stylistyce fascynujący przykład dokumentalnego found footage okazuje się niezwykle aktualny dzisiaj, kiedy fake newsy i propaganda tworzone są przez rządy różnych państw dla realizacji politycznych celów.

  Więcej o filmie “Proces”:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Proces

W czwartek o 20:30 odbędzie się również premierowy pokaz filmu "Złota" Tomasza Knittla. Jej bohaterką jest tytułowa kamienica na Złotej, przyklejona do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Trzydziestopięcioletni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki kamienicy, która przetrwała Holocaust, odziedziczył ją w ramach reprywatyzacji. Zajmuje się nią wraz ze swoją żoną Idą. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatają się z losami mieszkańców kamienicy,. „Złota” to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce i we współczesnym świecie, bolesne studium związku w kryzysie i o tym, czy, i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć.

Więcej o filmie “Złota”:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/movie/Zlota

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.

 

Program projekcji i wydarzeń towarzyszących:

https://mdag.pl/16/pl/warszawa/calendar/show