Ostatnia niedziela 16. Millennium Docs Against Gravity!

W ostatni dzień festiwalu na widzów czeka wiele atrakcji: dyskusja o tym, dlaczego nastolatki zwierzają się w internecie, spotkanie z Magdą Lipską i Karolem Radziszewskim o tym, czy sztuka może zmienić świat. Poza tym debata: „Dlaczego nikt mnie nie pyta czy w getcie była miłość?” po pokazie filmu Jolanty Dylewskiej, opartego na wspomnieniach Marka Edelmana. Wieczorem rozmowa o bieganiu i drugi koncert Antoha MC w Kulturalnej. Po weekendzie startuje The Best of DOCs, przegląd najlepszych filmów festiwalu!

NIEDZIELA 19 MAJA

Spotkanie dla rodziców: Dlaczego nastolatki zwierzają się w internecie? po pokazie filmu „Zwierzenia nastolatków”, reż. Ayelet Albenda (19 maja Iluzjon Stolica, godz. 11:00)

Co dzieje za zamkniętymi drzwiami pokojów nastolatków? Dlaczego wolą opowiadać o swoim życiu na YouTube niż w realu? Czy chodzi głównie o zdobycie popularności? Czy znajdują tam akceptację i zrozumienie? Po filmie porozmawiamy o tym, jaką rolę odgrywa internet w życiu młodych ludzi i w jaki sposób rodzice mogą uczestniczyć w tym świecie. Naszą gościnią będzie Ewa Dziemidowicz - terapeutka, ekspertka ds. bezpieczeństwa dzieci i młodzieży w internecie. Na co dzień pracuje z dziećmi, młodzieżą i rodzicami w Poradni „Dziecko w Sieci” oraz w Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę.

Dyskusja: Czy sztuka może zmienić rozumienie świata i przełamać społeczne tabu? po pokazach filmów „America Is Not Ready for This” (reż. Karol Radziszewski) oraz wideo-artach „Sztuka konsumpcyjna” (reż. Natalia LL) i „Zmiana. Mój problem jest problemem kobiety” (reż. Ewa Partum) (19 maja, Iluzjon Stolica, godz. 14:00)

W filmie „America Is Not Ready for This” Karol Radziszewski przeprowadza filmowe śledztwo, którego punktem wyjścia jest pobyt stypendialny polskiej artystki Natalii LL w Nowym Jorku w 1977 roku. Rozmawia m.in. z Mariną Abramović i gwiazdą filmów Warhola - Mario Montezem, aby spróbować odpowiedzieć na pytanie, czy Ameryka była gotowa na przyjazd polskiej artystki, dziś jednej z najważniejszych twórczyń w polskiej sztuce. Jak zmienia się sytuacja tworzących dziś kobiet i jak wyglądała w przeszłości? Jaka jest rola prac, które przełamują społeczne tabu i uprzedzenia? I dlaczego to dziś ważne, aby sięgać do dziedzictwa awangardowych artystek i artystów? Spotkanie zapowiada całoroczny cykl programu Akademii filmu awangardowego, którego organizatorami są Fundacja Okonakino i Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. Na zajęcia będą mogli zapisać się zarówno studenci UW i ASP, jak i wszyscy zainteresowani.

Gośćmi spotkania będą Magda Lipska – kuratorka, kulturoznawczyni i teoretyczka sztuki. Studiowała w Instytucie Kultury Polskiej na UW, Uniwersytecie Humboldta w Berlinie oraz Goldsmiths College w Londynie. Od 2008 roku kuratorka w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Karol Radziszewski – interdyscyplinarny artysta, wydawca i redaktor naczelny magazynu "DIK Fagazine". Twórca "Queer Archives Institute". Laureat Paszportu „Polityki” (2009).

Debata: Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość? po pokazie filmu „Marek Edelman ...i była miłość w Getcie”, reż. Jolanta Dylewska (19 maja, Muranów Gerard, godz. 16:00)

„Dlaczego nikt mnie nie pyta, czy w getcie była miłość”? Dlaczego nikogo to nie interesuje?” – mówił na krótko przed śmiercią w 2009 roku Marek Edelman, ostatni przywódca powstania w getcie warszawskim. Odpowiada on na to pytanie w długo oczekiwanym i głośnym jeszcze przed premierą filmie „Marek Edelman... i była miłość w Getcie”, przy którego scenariuszu współpracowała Agnieszka Holland, a Andrzej Wajda współreżyserował fabularyzowane sceny filmu. Jak się okazuje, w piekle getta mogło istnieć dobro i piękno. I miłość – także ta przepełniona erotyką. To ona okazała się największą wartością, większą nawet niż życie. Jak wyglądała praca nad tym powstającym przez lata fabularyzowanym dokumentem? Jak przebiegały rozmowy z Markiem Edelmanem? I jak jego słowa mają się do tego, co wiemy o naturze ludzkiej? O tym m.in. porozmawiamy podczas debaty organizowanej przez miesięcznik „Zwierciadło”.

Gośćmi spotkania będą: Jolanta Dylewska, reżyserka filmu,  Paula Sawicka - współautorka właśnie wznowionej głośnej książki „I była miłość w getcie” (wraz z Markiem Edelmanem), psycholożka i działaczka społeczna, Bartosz Szymczyk - psychoterapeuta, terapeuta par i rodzin, ośrodek Ogrody Zmian. Spotkanie poprowadzi: Zofia Fabjanowska-Micyk - dziennikarka, redaktorka działu kultury miesięcznika „Zwierciadło”.

Spotkanie: Bieganie jako medytacja po pokazie filmu „3100: biegnij i medytuj”, reż. Sanjay Rawal (19 maja, Luna B, godz. 18:00)

Na spotkanie zapraszamy wszystkich, którzy biegają lub chcą zacząć biegać. Porozmawiamy o tym, jak nie biegać i w jaki sposób warto to robić. Zastanowimy się również, co to znaczy biegać „z głową”? Gościem spotkania będzie Wojciech Staszewski, dziennikarz „Gazety Wyborczej” i współtwórca akcji „Polska Biega”.

Drugi koncert: Antoha MC w nawiązaniu do filmu "Transnistria" (19 maja, Kulturalna, godz. 21:30)

Jedna z jego piosenek jest wykorzystana jako klamra zamykająca film „Transnitria” („Transnitra”, reż Anna Eborn). Antoha MC ma miliony wyświetleń swoich klipów w internecie, setki tysięcy fanów i być może jest jednym z największych odkryć rosyjskiej sceny muzycznej ostatnich lat. Trudno pisać o tym artyście – o wiele łatwiej się go słucha. Przez jego twórczość przebija się chęć przekazania konkretnych emocji: miłość, przyjaźń czy beztroska radość i szczęście.

Wciąż można kupić bilety na wydarzenie: https://bit.ly/30xM58G

Po festiwalu… The Best of Docs!

Jak co roku zapraszamy na pokazy w ramach The Best Of Docs. Od 20 do 24 maja pokażemy najlepsze filmy tegorocznej edycji Millennium Docs Against Gravity w Kinotece: „Kraina miodu”, „Antropocen. Epoka człowieka”, „Ustrzelić mafię”, „Symfonia Fabryki Ursus”, „Duch Bauhausu”. Pełny harmonogram pokazów na stronie: http://bit.ly/2HoSvPW.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbywa się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, w Bydgoszczy 11-19 maja.