DEBATA: O czym opowiada moja generacja? Młode i średnie pokolenie artystów wizualnych i audiowizualnych w Polsce


sobota, 11 maja 2019, godz. 16.30

kawiarnia SZPULKA/kino ORZEŁ/MCK, wstęp wolny

DEBATA: O czym opowiada moja generacja? Młode i średnie pokolenie artystów wizualnych i audiowizualnych w Polsce

W debacie publicznej chętnie sięgamy po ogólniki pokoleniowe, chociaż te nie zawsze są zwiastunem interesującego głosu o generacji. Tym razem postanowiliśmy zaryzykować. Nie szukamy jednak zjawiska, które ma charakter zamknięty i jednolity. Ciekawi nas coraz wyraźniej słyszalny wielogłos – zarówno w kwestii stylu, jak i dotykanych przez artystów tematów. Od wspólnego doświadczenia rówieśniczego, archiwizowania trendów, styli i gadżetów po głęboką i bolesną analizę współczesnej rzeczywistości ludzkiej.

W dyskusji udział wezmą wykładowczynie i wykładowcy z Katedry Przemysłów Kreatywnych Wyższej Szkoły Gospodarki w Bydgoszczy, ale do wymiany myśli zapraszamy także widzów festiwalu Millennium Docs Against Gravity. Wstępem do rozmowy będzie projekcja filmu „My generation” w reżyserii Davida Batty’ego.

Kim są? O czym opowiadają i jakimi środkami komunikują się z odbiorcą? Pod lupę bierzemy młode i średnie pokolenie artystów wizualnych i audiowizualnych w Polsce.

EKSPERCI

dr Natalia Mrozkowiak – filozofka i badaczka sztuki współczesnej; zajmuje się estetyką, filozofią kultury, współczesną kulturą wizualną, edukacją i krytyką artystyczną. Autorka artykułów naukowych, esejów i recenzji oraz podręczników szkolnych. Adiunkt w Katedrze Przemysłów Kreatywnych WSG w Bydgoszczy.

dr Magda Wichrowska – filmoznawczyni; kierowniczka Zakładu Kultury Audiowizualnej przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy; autorka książek i artykułów o tematyce filmowej, m.in. „Szukając prawdy. Problem poetyki w polskim filmie dokumentalnym po roku 1989” i „Bydgoszcz Movie”.

dr Michał Cichoracki – socjolog i filozof; dyrektor Centrum Europejskiego im. Roberta Schumana przy Wyższej Szkole Gospodarki w Bydgoszczy.