Hity Sundance w programie 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity

„Bisbee ‘17” („Bisbee ‘17”) o mrocznej karcie historii USA i „Antropocen: epoka człowieka” („Anthropocene: The Human Epoch”), porażająca diagnoza epoki końca człowieka - te dwa mocne tytuły prezentowane na tegorocznym festiwalu w Sundance znajdą się w programie 16. edycji Millennium Docs Against Gravity. Obejrzyjcie magnetyzujący zwiastun „Bisbee ‘17”.

Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity jako jedyny w Europie odbywa się jednocześnie w sześciu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Lublinie i Bydgoszczy. Warszawska edycja odbędzie się w dniach 10-19 maja. Znamy już kolejne tytuły tego święta kina!

Mroczna historia górniczego miasta Bisbee

Bohaterami „Bisbee '17” („Bisbee ‘17”) są mieszkańcy górniczego miasta Bisbee, położonego w stanie Arizona tuż obok granicy z Meksykiem. Przygotowują się do uczczenia setnej rocznicy najmroczniejszego wydarzenia w dziejach tej społeczności.

12 lipca 1917 roku doszło tam do strajku górników, w wyniku którego 1200 strajkujących zostało brutalnie wepchniętych do bydlęcych wagonów i deportowanych poza granicę Stanów Zjednoczonych. Współpracownicy, sąsiedzi, znajomi, a nawet bracia stanęli wtedy przeciwko sobie.

Bisbee ‘17” w reżyserii Roberta Greene’a łączy elementy westernu i musicalu. Bohaterowie biorą udział w udramatyzowanej inscenizacji strajku, organizują wystawy, próbują zrozumieć tragiczną historię, która wraca boleśnie w kontekście polityki imigracyjnej Donalda Trumpa.

Alicia Vikander pyta o koniec gatunku ludzkiego

Zachwycający wizualnie, kręcony przez cztery lata z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik obrazu „Antropocen: epoka człowieka” („Anthropocene: The Human Epoch”) ukazuje formy i przejawy dominacji człowieka nad Ziemią.

Weszliśmy w epokę, w której ludzka działalność kształtuje naszą planetę bardziej niż jakakolwiek do tej pory naturalna siła. Antropocen od lat 50. ubiegłego wieku stał się faktem i wyparł epokę halocenu. Film jest utrzymaną w surrealistycznym duchu medytacją na temat masowych, głębokich i trwałych zmian w krajobrazie naszej planety dokonywanych przez człowieka.

Szokujący, urzekający hipnotycznymi obrazami film jest efektem wieloletniej współpracy reżyserki Jennifer Baichwal, operatora Nicholasa de Pencier oraz znanego fotografa Edwarda Burtynskiego. Stanowi trzecią część filmowej trylogii, jaką Jennifer Baichwal i Edward Burtynski poświęcili Ziemi. Alicia Vikander, nagrodzona Oscarem za rolę w filmie „Dziewczyna z portretu”, jako narratorka oprowadza po świecie zmienionym przez człowieka.

„Bisbee ‘17” i „Antropocen: epoka człowieka” to kolejne tytuły, które znalazły się w programie Sundance 2019, i będą prezentowany podczas 16. Festiwalu Filmowego Millennium Docs Against Gravity. Polscy widzowie w maju zobaczą także nowe filmy Tonislava Hristova „Magiczne życie V.” (“The Magic Life of V.”) i Madsa Brüggera „Kto zabił sekretarza generalnego ONZ?” („Cold Case Hammarskjöld”), które także znalazły się w programie Sundance 2019.

16. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity odbędzie się w dniach 10-19 maja w Warszawie, Wrocławiu i Lublinie. W Gdyni festiwal odbędzie się w dniach 15-24 maja, w Katowicach 12-19 maja, a w Bydgoszczy w dniach 11-18 maja 2019 r. Trwa sprzedaż karnetów na warszawską edycję festiwalu.